Tanzanya Bayrağı Açıklaması

 

Tanzanya Bayrağı 30 Haziran 1964 yılında resmen kabl görmüş ve resmi olarak kullanılmaya başlanmış bir ulus bayrağıdır. Üç cumhuriyet devletinin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan bir ülke bayrağı olarak dört renk kullanılarak tasarlanan bayrak yeşil, sarı, siyah ve mavi renklerden meydan gelmiştir. Bayrak iki üçgen parçanın kesişmesinde meydana gelmiş ve göndere yakın yerde bulanan yeşil renk sarı renk ile çapraz bir şekilde bayrağa yerleştirilmiş ve arkasından gelen siyah şerit yine çapraz olarak daha kalın bir şekilde bayrağın sol tarafından sağ tarafına doğru çapraz olarak konumlandırılmıştır. Tanzanya Bayrağı Anlamı en alta ve bayrağın dalgalanan kısmına ise mavi renk yerini almış görünmektedir.

Tanzanya Bayrağı Resmi renkleri ise yeşil toprağı temsil etmek için bayrağa yerleştirilmiş ve toprağın bereketini ifade etmektedir. Siyah renk ulusu temsil ederken mavi renk ise Hint Okyanusunu ve denizin zenginliğini ve temsil etmektedir. Aralara giren sarı şerit ise ülkede bulanan mineral zenginliği ve yer altı madenlerini göstermektedir. Tanzanya 1499 yılında Portekizlerin sömürgesine girdi ve 1885 yılında Almanya ülkeyi yönetimi altına kattı ve İngiltere 1980 yılında himayesine aldı. Ülke en son 1946 yılında Birleşmiş Milletlerin gözetiminde İngiltere’nin yönetiminde kaldı. 1954 yılında Tanganika bağımsızlığın ilan etti 1963 yılında İngiltere Zengibar’a bağımsızlığını geri iade etti. İki ada birleşerek Birleşik Tanzanya Cumhuriyetini kurdular.

İki devletin birleşmesi ile ortaya çıkan devlet göndere bayrağını 26 Haziran 1964 yılında tasarlanmış ve hemen ardından göndere çekilmiş yeni oluşmuş bir ülke olarak göndere bayrağın diğer ülke bayrakları yanında yerini almıştır. Tanzanya Bayrağı Açıklaması bayrağın çapraz olarak tasarlanmasının nedeni ise birleşmen iki ülke halkının eşit olarak aynı haklara sahip olduklarını belirtmek için tasarlanmış bir bayrak olmuştur. Bayrak daha sonra bayrak yasası ile koruma altına alınmış ve renklerinde ve dokusun da hiç bir değişiklik yapılamayacağı vurgulanmıştır. Yıpranmış bayrak hemen gönderden indirip yerine yenisi bayrak çekilmesi ve ön görülmüştür. Bayrak kendi devlet arması ile özel törenlerde kullanılmak üzere hazırlanmıştır.

Tuvali Bayrağı

Tayland Bayrağı