Tayvan Bayrağı Açıklaması

 

Tayvan bayrağı dünya üzerinde en eski bayraklardan biri olup 8 Ekim 1928 tarihinde göndere çekilmiş olup eski Çin Cumhuriyeti bayrağıdır. Bayrak üç renk den meydana gelmiş ve kırmızı, mavi ve beyaz renkler ile işlenmiş ve bayrak düz bir zemin üzerinde yarım yatay bir dikdörtgen oluşturmuştur. Göndere gelen kısımda tam sol köşede mavi renk üzerine on iki ışını bulanan beyaz bir güneş yer almaktadır. Tayvan Bayrağı Anlamı bayrak da yer alan mavi renk demokrasiyi, kırmızı renk milliyetçiliği ve beyaz renk ise refahı temsil etmektedir. Bayrak tasarımı yapılırken sun yat-sen tezinden yola çıkılarak düzenlenmiş ve günümüzde son hali ile kullanılan ülke bayrağı olmuştur.

Tayvan Bayrağı Resmi Qing hükümdarlığına son verilerek kurulan Cin Cumhuriyeti kurulurken çok kan atılmasını ifade edebilmek için bayrağın zemini tamamen kırmızı ile ifade edilirken, gönder kısmına denk gelen ve dikdörtgen olan mavi kısım ise gökyüzünü temsil etmek için bayrağa yerleştirilmiştir. Mavi üzerinde bulanan on iki ışınlı güneş ise on iki ayı ve yılı temsil etmektedir. 1895 yılında-1945 yılları arasında ülke Japon kolonisi olarak kalmış ve 1945 yılında 2.dünya savaşı sona erdikten sonra ülke tekrar Çin devletine devredilmiştir. Soğuk savaş döneminde tüm dünya ülkeleri ile bağlantısını kesen Çin Cumhuriyeti 1970 yılına kadar Tayvan’da Çin Cumhuriyeti temsil etmiştir.

Tayvan 1975 yılında demoktarik süreci başlatmış ve 1978 yılında bağılsızlığını alan bir ülke oymuştur. Bayrak resmi olarak ülke tarafından kabul edilmiş olsa bile Çin Halk Cumhuriyeti tarafından tek Çin patikası benimsendiği için bayrağın kullanımı ülke içinde yasaklanmıştır.  Çin Cumhuriyeti kendi bayrağını göndere çekmiş ve yine aynı sebebi ile Tayvan Bayrağı Açıklaması Çin halk Cumhuriyeti uluslar arası organizasyonlar da Tayvan bayrağın yine aynı gereçler içinde kullanım yasak bir bayrak olarak kalmaktadır. Bunun yanı sıra Tayvan uluslar arası organizasyonlara ise Chinese Taipei ismi ile katılmaktadır. Bayrak Çin devrimi sırasında tasarlınmış ve daha sonra Tayvan da kurulu bir partinin sembolü olarak kullanılmaya başlanmıştır ve hala bu partinin bayrağı olarak kullanılmaktadır.

Tayland Bayrağı

Togo Bayrağı