Togo Bayrağı Açıklaması

 

Togo bayrağı şimdiki renkleri ile 27 Nisan 1960 yılında kabul edilmiş ve bayrak kullanıma başlanmıştır. Bayrak dört renk den meydana gelmiş ve en üst rengi yeşim ve daha sonra sarı renk kullanılarak beş eşit şeritten meydana gelmiştir, bayrağın göndere çekilen tarafında ise kare içinde kırmızı renk hâkim olurken kırmızı rengin tam ortasına beş kenarlı bir beyaz yıldız yerleştirilmiştir. Togo Bayrağı Anlamı ise yeşil renk umudu temsil ederken aynı zamanda ülkenin doğal kaynaklarını ve doğasının rengi için bayrağa konumlandırılmıştır. Sarı renk madenleri ve yer altı zenginliklerin belirtmek ve ülke halkının ilerlemek için gösterdiği çabayı temsil etmektedir.

Togo Bayrağı Resmi Kırmızı renk ise ülke halkını ülkesine bağılığını ve sevgi ve saygısını temsil ederken kırmızı zemin üzerinde bulanan yıldız ise saflığı ve ülkenin bağımsızlık uğruna verilen mücadelelin çok önemli olduğunu belirtmek için bayrağa yerleştirilmiştir. Togo bayrağı en ve boy ortalaması olarak ulusal bayraklar arasında tek Altın oranı olan bayraktır. Ülke Fransa sömürgesinde olduğu dönemlerde 1957 yılında ise yeşil ve göndere çekilen tarafta ve bol üst kısımda Fransa bayrağın renkleri dikey olarak bayrağa yerleştirilmiş ve bayrağın dalgalanan ve göndere yakın yerinde yer alan iki adet beş gen yıldız görülmektedir. Bayrağı Togo ulusu 1958 yılına kadar kullanılmıştır.

 1958 yılında bayraktan Fransa bayrağı çıkartılmış ve sadece göndere kanı solda altta ve bayrağın dalgalanan kısmında üst tarafta bir yıldız olmak üzere 1960 yılına kadar kullanılmıştır. Togo Bayrağı Açıklaması Fransa sömürgesinden ayrılan ve tam bağımsızlığını kazanan ülke bayrağı bir yarışma sonucunda tasarımı kabil edilmiştir. Togo bayrağının beş yatay şeritten olması ise coğrafyada yer alan beş ülkeyi temsil etmektedir. Bayrak bu günkü hali ile kullanılmak üzere göndere çekilmiş ve bayrak yasası ı ile koruma altına alınmıştır. Bayrak yıpranamaz, yırtılamaz ve kötü amaçlar için kullanılamaz. Sözlü ya da sözlü hakaret edilemez.  Bayrağa manevi saygının duyulması kanun tarafından istermiş ve ülkeyi gönderde temsil etmeye başlanmıştır. Devlet armalı bayrak ise devlet törenlerinde kullanılmaktadır.

Tayvan Bayrağı

Tonga Bayrağı