Trinidad ve Tobago Bayrağı Açıklaması

 

Bayrak 31 Ağustos 1962 yılında kabul edilmiş ve kullanılmaya başlanmış ülke bayrağı olmakta ve bayrak üç renk olarak tasarlanmıştır. Bayrak çapraz kesişen üç çizgiden oluşmuş ve iki kenarı üçgen şeklinde kullanılmıştır. Her iki tarafın şeritleri çok kalın iken ortadan çapraz olarak bayrağı üçgen haline getiren kısım ise siyah beyaz olarak diz ayan edilmiştir. Trinidad ve Tobago Bayrağı Anlamı ise bayrakta bulanan kırmızı renk ülkenin ve ulusun yaşam sevincini ve geleceğini, azmini temsil ederken beyaz renk adanın etrafında bulanan denizi ve halkın iyi niyetini, saflığını ve tüm ulusun tüm eşit haklara sahip olduğun belirtmek için bayrakta sembolize edilmiştir.

Trinidad ve Tobago Bayrağı Resmi ülke 1189-1958 kadar birleşik krallığın sömürgesi olarak kalmış ve o dönemde ise kullanılan bayrak mavi zemin üzerine yine İngiliz bayrağını yer aldığı ve devlet armalı bayrak olmuştur. 1976 yılında bağımsızlığın alan ülke petrol zengini olarak bilinmektedir. Ülkeni devlet armasında yer alan ülkenin değerleri ve ülkede yaşayan hayvanları ve doğanın zenginliklerin belirten simgeler yerini almış ve denizciliğini ne kadar gelişmiş bir ülke olduğu vurgulanmıştır. Gemi figürlerinde yer alan haç işarete dinlerini temsil etmek de beyaz ve kırmızı rengin kendi ulus al renkleri olduğunu vurgulamışlardır. Armanın en üstüne şerleştirilen çapa ve palmiye ağacı ülkenin sembolü durumdadır.

Armanın en altında yer alan kurdelede ise ülkenin ismi yer almakta ve bu bayrak özel devlet törenlerinde ve dev et büyüklerini karşılarken kullanılan bayrak olarak kendi yerini almıştır. Hükümet bayrak için özel yasa çıkartarak bayrağı koruma altına almış ve boyutlarında ve orantılarında en ufak bir değişikliğin dahi olmaması, olursa da özel izin alınarak yapılmasına karar vermiştir. Bayrak şu anda ülkesini temsile etmek için kendi göklerinde dalgalanıyor ve uluslar arası toplantılarda ülkesini varlığın diğer ülkelere ispat ediyor. Trinidad ve Tobago Bayrağı Açıklaması Bayrak kanuna göre yıpranmış ve bozulmuş bayraklar yerlerinden alınarak hemen yerine yenisi takılma zorunluluğu vardır ve bayrağa sözlü ve ya yazılı hiçbir harekelet edilemez.

Uruguay Bayrağı

Tunus Bayrağı