Tunus Bayrağı Açıklaması

 

 Tunus bayrağı ilk olarak 1 Haziran 1959 yılında göndere çekilmiş ve daha sonra yapılan bazı değişiklikler ile günümüz de kullanılan haline getirilmiştir. Bayrak iki renk olarak tasarlanmış ve z emini tamamen kırmızı olan bayrağın tam ortasına gelen beyaz daire içinde hilal ve beşgen yıldız yerleştirilmiştir. Bayrağın üzerinde yapılan oynamalar ile 3 Temmuz 1999 yılında tekrar yeni hali ile göndere çekilmiş olan Tunus bayrağı hala aynı görünümünü korumaktadır. Tunus Bayrağı Anlamı ise kırmızı renk bir dönemler Osmanlı İmparatorlu egemenliğinde olduğu zamanlarda tekrar bağımsızlığını alana kadar dökül en kanları ifade etmek için bayrağın rengi tümü kırmızı olarak tanımlanmıştır.

Tunus Bayrağı Resmi Ortada bulunan beyaz dine bağlı olduklarını ve hilal ve yıldız ise İslamiyet simgesi olarak kabul edilmiştir. 1881 yılında Fransa ile yapılan bir anlaşma sonucu Tunus Fransa’nın himayesini geçmiştir. 1956’ da Fransa’dan bağımsızlığını kazanan 1957 ile 1969 başbakanlık makamını almıştır. Devlet armasında yer alan figürler ise ülkeyi temsil etmek üzere armanın üzerine yerleştirilmiştir. Arma sarı renkli olup dört eşit parçaya bölünmüş ve siyah renkle ile adaleti temsil terazi ve yan tarafında gücü temsil eden çöl aslanı bulunmaktadır. Aslanın pençesinde ise tarımı temsil eden bir pala simgesi bulunmaktadır. Armanın sarı renkli olması ise ülkenin topraklarını ve sahra çölleri ifade edilmektedir.

 Armayı ikiye bölen yatay çizgi ise ve çizginin üstünde ülke kıyılarında bulanan deniz ve gemiciliğin çok ileri gittiğin gösteren gemi figürü işlenmiştir. Ülkenin dinini İslam dinin armada yine simgeler ile gösterilmiştir. Tunus Bayrağı Açıklaması armalı bayrak özel günlerde ve devlet törenlerinde ve resmi dairelerde kullanılmakta ve bayrak çıkartılan yasa ile koruma altına alınmıştır. Bayrak yasasına göre bayrak üzerinde oynama yapılamaz ve oranı ve boyutları her zaman aynı kalmak zorundadır. 1881 yılında Tunus Fransa’nın sömürgesi olduğu yıllarda bayrağın göndere gelen kılsında sol üst tarafta yer alan Fransız bayrağı ile birlikte kullanılmış ve daha sonra bayrak tekrar eski haline geri dönmüştür. En son hali ile gönderi süslemekte ve ülkesini temsil etmektedir.

Trinidad ve Tobago Bayrağı

Türkiye Bayrağı