Türkiye Bayrağı Açıklaması

 

Türkiye ilk bayrağını Osmanlı döneminde kabul etmiş ve 1844 yılında göndere çekilen bayrağı ile en eski bayraklar arasında yer almaktadır. Osmanlı İmparatorluğunun çöküşünden ve Cumhuriyetin kurulması ile 29 Mayıs 1936 yılında bayrak yeni yüzü ve görünümü ile göndere çekilmiş ve o zamanda beri kullanılın tem bayrak olarak gönderde yerini almıştır. Ülkenin tek ulusal ve resmi bayrağı olarak 2994 sayılı kanun ile koruma altına alınmıştır. Bayrak iki renk üzerine tasarlanmış ve bayrağın ana rengi kırmızı iken bayrağın tam ortasına denk gelen hilal ve beşgen yıldız beyaz olarak konumlandırılmıştır. Türkiye Bayrağı Anlamı, halk arasında efsane olarak anlatılan bayrağın kırmızı kan kırmızı rengidir ve savaşta şehit düşen askerleri ve halkı temsil eder.

Türkiye Bayrağı Resmi savaşta bir gece yarısı ortaya çıkan hilal ve yıldızın dökülen kanların üstündeki yansıması olarak Türk bayrağının bugünkü görüntüsünü yansıtmasıdır. Bayrağın adı ise “Al bayrak” tır. 15.yüzyılda al bayrağa benzeyen bir bayrak ile Yavuz Sultan Selim yeşil zemin üzerinde hilal ve beş köşeli bir bayrak kullanmıştır. Bugün ki bayrağa en yakın bayrak 3. Selim döneminde kullanılmış ve bu bayrak üzerinde bir hilal varken yıldız sekiz köşe olarak kullanılmıştır.  Osmanlını İmparatorluğunu bitmesi üzerine 29 Mayıs 1936 yılında bayrağın kesin şekli belirlenmiş ve 1937 yılında bayrak kanunu ile bayrak koruma altına alınmıştır.

Türk bayrağı kanunlara göre kirli, sökük, yamalı, kirli olamaz ve manevi değerleri zedeleyecek sözler sarf edilemez. Yazılı ya da sözlü küfür edilemez edenler cezayı işleme tabi tutulur. Elbise ve örtü olarak kullanılamaz ve sadece resmi yenim törenlerinde üzerinde yemin edilmek üzere masa üstlerine serilebilir ve onun haricinde başka bir ortamda kullanılmaz. Üstüne oturulamaz ve ayakla üstüne basılamaz. Türkiye Bayrağı Açıklaması gönderden ancak resmi görevleri indirip ve göndere çıkartabilir ve bozulan bayrağın yerine yenisi yapılırken boyutların ve ölçülerin dışına çıkılamaz ve her kumaş kullanılamaz. Türk bayrağı ulusun bayrağı olarak göklerde dalgalanıyor ve hem ulusunu hem de dünya ülkeleri arasında Türkiye’nin saygınlığın koruyan ülke bayrağıdır.

Tunus Bayrağı

Türkmenistan Bayrağı