Türkmenistan Bayrağı Açıklaması

 

Ülke bağımsızlığın aldığı 1991 yılında bayrağını tasarımı gerçekleştirip kullanma başlamış dünya ülkelerinden biri olmuştur. Bayrak koyu yeşil zemin üzerine, bol tarafında göndere yakın yerde dikey olarak yerleştirilmiş beş tane Türkmen halısı yerleştirilmiştir. Yine sol tarafta tam dikey şeridin yan tarafına yerleştirilmiş beş tane beş gen yıldız ve bir hilal’den oluşmaktadır. Türkmenistan Bayrağı Anlamı, Türkmenistan için halılık çok önemli bir meslek ve ülke halıcılık konusunda dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olduğu için halı desenleri bayraklarında işlenmiştir. Ayrıca beş tane motiften oluşunun diğer sebebi ise beş Türkmen boyunu temsil etmektedir. Yeşil renk ise İslam’ı temsil ederken hilal ise geleceğe umutla baktıklarını ifade etmektedir.

Türkmenistan Bayrağı Resmi, beş yıldız ise eş bölgeyi temsil etmektedir. Türkmenistan 27 Ekim 1991 yılında Sovyetler Birliğinden bağımsızlığını aldıktan sonra önceden kullandığı bayrak üzeninde ufak deşiklilikler yaprak bayrağı tekrar göndere çekmiştir. Daha önceki bayrak da var olan Sovyetler birliği arması bayraktan kaldırılmıştır. Türkmenistan 13. yüzyılda Cengiz han tarafından işgal edilmiştir, 1919 da kızıl oldu Türkmenistan’ı kendi topraklarına dâhil etmiş ve Rusya Federatif Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti içinde kalmış.  1924 yılına kadar Sovyet yönetimi altında kalan bölge daha sonra toprak sınırını belirlemesi istemiş 1989 ‘da Sovyetler Birliğinden bağımsızlığını almış ve kendi bağımsız lığını dünya’ya duyurmuştur. Türkmenistan uluslar arası platformlarda artık kendi bayrağını göndere çeken bir ülke olarak diğer bayraklar ile yerini almıştır.

Bayrak göndere çekildikten sonra çıkartılan bayrak yasası ile bayrak koruma altına alınmış ve bu gün bayrağın boyutlarında ve şeklinde hiç bir oynama yapılmadan yenisi ile değiştirilmesine karar verilmiştir. Ulusun kendi bayrağına saygılı olması istenmiş ve kendilerini dış ülkelerde temsil eden bayrağı görevlileri dışında göndere çekilmesi yasaklanmıştır. Türkmenistan Bayrağı Açıklaması her ülke bayrağı gibi Türkmenistan bayrağı da özel törenlerde ve resmi davetlerde özel armalı bayrağı ile temsil edilmekte de ve ülkeye gelen devlet adamlarını karşılamaktadır. Bayrağın üstüne daha sonra birleşmiş Milellerinden onur olarak aldıkları iki zeytin adalı eklenmiştir.

Türkiye Bayrağı

Tuvali Bayrağı