Uganda Bayrağı Açıklaması

 

Uganda bayrağı 9 Ekim 1962 yılında bağısızlığın kazanmış ve göndere çekilerek kendi ülkesini temsil etmeye başlamıştır. Bayrağın tasarımı Eski Uganda Adalet Bakanı Grace Ibingira tarafından tasarlınmış ve ülke Birleşik Krallıktan bağımsızlığını aldıktan sonra göndere çekilerek kullanılmaya başlayan bir bayrak olmuştur. Bayrak dört renk den meydana gelmiş ve sırası ile en üst şeritte siyah yatay olarak kullanırken arkasından gelen sarı ve kırmızı renk ile simgelenmiş ve altı eşit yatay parçadan meydana gelmiştir. Uganda Bayrağı Anlamı bayrağın tam ortasına gelen yere beyaz daire içinde devlet arması işlenmiştir. Bayrakta kullanılan renkler ise siyah renk Afrika halkını temsil etmektedir. Sarı renk güneşi ve refahı temsil etmektedir.

Uganda Bayrağı Resmi, kırmızı renk tüm Afrika ülkesinin kardeşliğini temsil ederken, ortada bulanan beyaz renk saflığı ve dürttüğü temsil etmektedir. Beyaz daire içinde yer alan gri renkli taçlı turna kuşu Uganda ordusunun daha önceki yıllarda kullandığı arması olarak bayrağa yerleştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Bayrak kanunu ile yasalaşan bayrak kendi boyutlarının ve renginin dışına çıkılmadan yenisi ile hazırlanıp ve göndere sadece görevlileri tarafından çekilmesine izin verilmiştir. Bayrak yıpranma ve kötü görünümlü anında gönderden indirilip yerine derhal yenisin göndere çekilmek zorundadır. Siyah, kırmızı ve sarı renkler ise 2962 yılında iktidar olan Uganda Halk Kongresi bayrağı olarak kullanılmıştır.

1914 yılında Uganda Birleşik Krallığın sömürgesi iken kullanılan bayrak ta ise mavi zemin üzerinde yine göndere bakan yerde İngiltere bayrağın temsil edilmiş ve bayrağın tam ortasına yer alan devlet arması işlenmiştir. Bu bayrak Mart 1962 yılına kadar gönderde kalmış ve ülke İngiltere’den bağımsızlığını kazanan ülke Mart 1962 yılında üz renk olarak tasarlınmış bayrağını kullanmış ve bayrak dikey çizgilerden üç renk olarak dizayn edilmiş ve yeşil, sarı ve mavi renkler bayrak üzerinde kullanılmış ve mavinin tam ortasına yine ulusun simgesi olan gri turna kuşu bulunmaktadır. Uganda Bayrağı Açıklaması Bayrak Ekim 1962 yılına kadar kullanılmış ve ulus halkı tarafından kabl görmeyen bayrak bugün kullanılan bayrak ile yer değiştirmiştir.

Vietnam Bayrağı

Ukrayna Bayrağı