Ukrayna Bayrağı Açıklaması

 

Ukrayna 24 Ağustos 1991 yılında Sovyetler Birliğinden bağımsızlığın alarak kendi bayrağını göndere çekmiş bir ülke olmuştur. Bayarak iki renk üzerine tasarlarmış ve sarı ve mavi renkler kullanılmıştır. İki eşit yatay parçadan meydana gelen bayrak Ukrayna Bayrağı Anlamı ise mavi barışını ve gökyüzünün rengi olarak bayrağa sembolize ederken, sarı renk ise bayrağa refahı ve ülke için çok önemli olan geçim kaynağı buğday tarlaların ifade etmek için bayrakta yerini almış bulunuyor. 1848 yılında yaşayan Lviv şehri hanedanlığın renkleri olan mavi ve sarı Sovyetler Birliği yönetiminde olduğu dönemde de yasaklanmış ve göndere Sovyetler Birliği kendi bayrağını çekmiştir.

Ukrayna Bayrağı Resmi 1918 yılında bayrak kabil görmüş ama 1991 yılında bayrakta yapılan değişikleri ile bayrağın renklerin yerini değiştirerek göndere çekmiş ve tekrar eski bayrağını buğun kullandığı bayrak konumda kullanmaya başlamıştır. 17. yüzyılda Lehistan, Osmanlı Devleti ve çarlık Rusya arasında büyük çekişmelere sahne olan ülke Osmanlının zayıf düşmesi ile Lehistan’ın bir parçası oldu. Rusya Ukrayna büyük bir bölümünü ele geçirmiş oldu.1. Dünya savaşından sonra 1919 yılında Ukrayna Sovyetler Birliği Cumhuriyeti kuruldu ve 1922 yılında Sovyet sosyalist Cumhuriyetleri Birliğine katılan ülke 22 Haziran 1841 yılında Sovyetlerin yönetimi altına girdi. 1991 yılında Rusya ve Ukrayna aldıkları bir karar ile bağımsızlığını ilan eden ülke oldu.

Ülke bayrak kanunu ile bayrağı resmen kabul etti ve diğer ülkelerinde bayrağın tanıması için göndere çekmiş oldu. Çıkan yasa ile koruna bayrak sadece görevlileri tarafından göndere çekilebilir ve yıpranmış, yırtılmış, kötü görünümlü bayrak değişirken bayrağın boyutlarına ve orantısına sadık kalınmak zorundadır. Ukrayna Bayrağı Açıklaması ülkenin çalkantılı dönelerinde bile bayrak değiştirilmedi ve bayrak devlet armalı bayrağı ile ülkeye gelen yabancı devlet adamları ve ülkede yaşanan özel törenlerde ulus bayrağı ile birlikte kullanılmak üzere göndere çekiliyor ve ulus tarafından gerekli manevi saygıyı bayrağa gösteriliyor. Bayrak Sovyetler Birliği yönetimi altında iken yasaklanmasının sebebi ise bayrağın renklerinin milliyetçilik simgesi anlamına geldiği için kullanılmasına izin verilmeyen bayraklardan bir olmuştur.

Uganda Bayrağı

Umman Bayrağı