Venezuela Bayrağı Açıklaması

 

Dünyanın en eski bayraklarından biri olan Venazuela bayrağı ilk kez 1806 yılında kullanılmaya başlanmış ve zaman içersinde ülkesinde yaşan olumlu ya da olumsuz olaylardan dolayı bu zamana gelen kadar birçok oluşumlardan geçerek günümüzde kullanılan bayrak olarak göndere çekilmiştir. Bayrak ilk kez resmi olarak 12 Mart 2006 yılında ülkesini ve ulusunu temsil etmeye başlamıştır. bayrak zemini dört renk den oluşmuş ve sarı, mavi, kımız ve beyaz renkler kullanılarak tasarlanmış olan bayrak Venezela Bayrağı Anlamı en üst de yatay olarak bayrağı üçe bölen renklerden biri olan sarı Güney Amerikan altın topraklarını temsil etmekte de ve mavi yatay şerit ise İspanya’dan aldığı bağımsızlığı ve denizi simgelemek için bayrağa yerleştirilmiştir. Kırmızı renk ise İspanya’dan bağımsızlığı alırken dökülen kanlarını simgelemektedir.

Venezela Bayrağı Resmi mavi şeridin ortasında yer alan yarım ay şeklinde sekiz adet beyaz beş gen yıldızlar ise bağımsızlık için mücadele eden sekiz ili temsil etmesi için bayrağa yerleştirilmiştir. 1819 yılında ülke bu bayrağa benzeyen bir bayrağı kullanarak ilk bayrağını göndere çekmiş ve 1830 yıllarında büyük Kolombiya devlet birliği üyesi olduğu zaman yine bu bayrak ile ülkesin temsil etmiştir.1830’lu yıllarda bayrak yıldızlı olarak kullanılmaya başlanmıştır.  O zaman yıldızda bulunan yedi yıldız ile temsil etmek de idi.2006 yılında bayrağa son bir yıldız daha eklenmiştir.

Sekizinci yıldız alınan bir kararname ile Simon Bolivarın temsilen eklenmiş ve günümüze kadar gelen bayrak en son hali ile gönderi süslemekte ve bayrak kanun ile koruma altında alınmıştır. bayrak yasasına göre bayrağın eninde ve boyunda asla oynama yapılamaz ve göndere görevlisinden başkasının çekmesi yasaklanmıştır. Bayrak yeniden yapılandırılacağı zaman renginde ve şeklinde oynama yapılamaz. Venezela Bayrağı Açıklaması iki tip bayrak kullana ülke bir bayrağında ülkenin devlet armasını kullanarak devlet dairelerinde bu bayrağın kullanılmasını istemiştir. Milli bayrak ve resmi bayrak olarak kullanılan bayrak aynı renkleri taşır ve sadece devlet arması ile birbirinden ayrılabilir. Diğer ülkelerin bayrağı gibi ülkesini temsil etmek için gönderde çekili duran bayrak manevi saygı ile gönderi süslemektedir.

Vatikan Bayrağı

Vietnam Bayrağı