Vietnam Bayrağı Açıklaması

 

Bayrak ilk kez 30 Nisan 1955 yılında Kuzey Vietnam bayrağı olarak kabul görmüştür. Bayrak kırmızı zemin üzerine sarı beş gen bir yıldız ile süslenmiş ve Vietnam Bayrağı Anlamı ise bayrağın kırmızı rengi olmasının sebebi bağımsızlığın kazanan kadar dökülen kanları simgelemek için bayrağa yerleştirilmiştir.  Ortada sarı beşgen yıldızın her ir köşesi ise işçileri, halkı, askerleri, aydınları ve sosyalist bir oluşum için mücadele veren gençleri temsil etmektedir. Vietnam yıllarca Fransa Devletin sömürgesi olarak kalmış ve 1954 yılında bağımsızlığın ilan ederek kendi oluşumunu hazırlamıştır. Bayrak bayrak kanunu ile koruma altına alınmış ve boyutlarında ve renginde en ufak bir oynama yasaklanmış ve yapılan hakkında gerekli cezai işlem cezası uygulanmaktadır.

Vietnam Bayrağı Resmi 2 Temmuz 1976 tarihinde Güney Vietnam ile birleşmesi sonucu bayrak artık ülkenin tek bayrağı konumda olmuştur. 19. yüzyılda Fransa tarafından sömürge altına alınan ülke Fransa Hükümetine verdiği huzursuzlukla 2 Eylül 1945 yılında Cumhuriyeti ilan etti. Gerilla hareketi karşısında fazla barınamayan Fransa geri çekiydi ve ülke 1954 ılırda teslim oldu. Bu arada ülke iki ye ayrılmış ve kuzey Vietnam ve güney Vietnam olarak kendi yönetimlerini kurmuşlarındır. Yıllarca süren savaş her iki ülkeyi de mahvetmiştir. 1975 yılında anayasanın değişmesi ile iki ülke tek bir ülke olarak bir araya gelmiş ve şimdiki bayrağı her iki ülke de kabil etmiştir.

Bayrak artık tek ülke bayrağı olarak göndere çekilmiş ve ülkeyi temsil etmektedir. Güney Vietnam bayrağın rengi sarı ve Kuzey Vietnam bayrağın rengi aynı olduğundan tek bayrak altında kalmaya 1976 yılında Güney Vietnam’ın çökmesi ile iki ülke Vietnam Sosyalist Cumhuriyet adı altında bir araya gelmiş oldular. Vietnam Bayrağı Açıklaması yıllarca süren savaş sonunda artık tek bayrak altında toplanan halkın temsilcisi olarak gönderi süsleyen bayrak olmuştur. Devlet armalı bayrak ise özel törenlerde ve devlerin resmi karşılamalarında kullanılan bir bayrak olarak her zaman yerinde durmaktadır. Bayrak göndere sadece görevlileri tarafından çekilebilir ve boyutlarında ve renginde oynama yapılamaz.

Venezuela Bayrağı

Uganda Bayrağı