Yemen Bayrağı Açıklaması

 

Yemen bayrağı 22 Mayıs 1990 yılında güney ve kuzey yemenini bir araya geldiği gün kabul edilmiş ve göndere resmi şekilde çekilmiş bir bayarak olarak günümüzde hala aynı bayrak kullanılmaktadır. Bayrağın ana renkleri kırmızı, beyaz ve siyah renkten oluşmuş ve sırası ile en üste yerleştirilen yatay eşik kırmızı ve beyaz renk olur takip etmiştir. En sona ise siyah renk gelerek bayrağın bütünlüğü sağlanmıştır. Yemen Bayrağı Anlamı kırmızı dökülen kanları temsil ederken şehitlerin her azman saygı ile anılacağı ve vatan için çok önemli olduğunu, beyazın ise barış ve özgürlükleri için bayrağa yerleştirilmiştir. Siyah renk ise ülke için artık karanlık zamanların bittiğini ifade etmektedir.

Yemen Bayrağı Resmi bu üç renk Arap ülkelerin kullandığı ve pan- Arabizim denilen renkler olup Arap ülkelerini hepsi bu rengi kullanmakta sadece farklı amblem ya da simgelere kullanarak bayrakların birbirinden ayrılmasını sağlamaktadırlar. Bayrağın oranı 2,3’tür. Yemen güney ve kuzey olarak birleşmeden önce her iki tarafında kendi bayrağı bulunmakta idi ve hala ortak kullandıkları bu günkü bayrak yanında göndere kendi diğer bayraklarında göndere çekmektedirler. 19.yüzyılda Osmanlı Egemenliğinde kalan yemen 1849 yılında ayaklanmaları bastırarak yönetime devam etmiştir.1911 yılında tekrar isyan çıkartan İmam Yahya ile anlaşma yaparak isyanı tekrar bastırdı. Yemen daha sonra yapılan Lozan antlaşması ile Osmanlı toprağı olmaktan çıkartılmıştır.

Yemen 1927 yılında krallık ile yönetilirken bayrağı kımız zemin üstüne sapı göndere bakan bir savaş kılıcı bulunmaktaydı. İki tanesini gönder tarafında bini alt da biri üst de olan iki yıldız bir tanesi ortada duran beşgen yıldız ve bayrağın dalgalanan kısmına denk düşen bir alt tarafta biri üste yerleştirilmiş iki tane beşgen yıldız ile simgelenmiştir. Yemen Bayrağı Açıklaması 1962 yılında kullanılan Kuzey Yemen bayrağı bugün kullanılan bayrak ile aynı renklere sahip iken sadece e beyaz rengin ortasında bulunan yeşil beşgen yıldız yemen halkının din’ini temsil etmek için bayrağın ortasında yerleştirilmişti. 1945 yılında Güney Yemini bayrağı yine aynı renklerde bu sefer gönder tarafında üçgen içinde yıldız olan bir bayrak kullanmışlardır.

Yunanistan Bayrağı

Vanuatu Bayrağı