Yeni Zelanda Bayrağı Açıklaması

 

Güney Batı Pasifik Okyanusunda yer alan ada ülkesidir Yeni Zelanda ve dünyanın en gelişmiş ve en güzel ülkelerinden biri olarak kabul edilir. Güney Ada ve Kuzey ada olarak adlandırılan iki adadan oluşmuştur Yeni Zelanda. Yeni Zelanda Bayrağı Anlamı Büyük Britanya ile olan bağlantısı nedeni ile bu ülkenin bayrağına çok benzemektedir. Bayrağın zemini koyu mavi renktedir. Göndere çekilen kısmının üst sol tarafında bayrağın dörtte birini oluşturacak biçimde mavi renkli bir dik dörtgen vardır ve bu dik dörtgen Union Jack olarak da bilinen İngiliz bayrağının renk ve çizimlerini taşımaktadır. Bu da demek oluyor ki Yeni Zelanda devleti Büyük Britanya’ya olan bağlılığını bu şekilde göstermektedir. 1869 yılından beri Yeni Zelanda bu bayrağı kullanmaktadır.

Bayrağı incelemeye devam edersek kalan dörtte üçlük bölümünde ise beş tane etrafı çok ince beyaz şeritlerle çevrilmiş olan beş köşeli içi kırmızı yıldızlar vardır. Yeni Zelanda Bayrağı Resmi bu yıldızlarla bütünleşir, Crux adı verilen takım yıldızları işaret eder ve ülkenin güney yarı kürede bulunduğu yeri gösterir. 12 Haziran 1902 tarihinde göndere çekilen bu bayrak o gün bu gün dalgalanarak ülkenin bağımsızlığını ilan etmektedir. Son zamanlarda Yeni Zelanda halkı bayraklarının değiştirilmesi gerektiği konusunda hem fikirler. Onlara göre bayrakları Avustralya bayrağına çok benziyor ve sol üst köşede yer alan İngiliz bayrağı, ülkelerinin eski bir sömürge olduğunu anlatıyor hala ona bağlı olduklarını ve kötü bir intiba uyandırdığını iddia ederek bundan hiç hoşlanmadıklarını belirtiyorlar.

Bu şikayetler yoğunlaşınca hükümet olaya el koyarak bir bayrak tasarım yarışması düzenleyecek komisyon oluşturmuştur. 2015 Ağustos ayına kadar tasarlanan bayraklar komisyona sunulmuş ve aralarından seçimler yapılmış ve en sonunda dört bayrak seçilerek aralarından bir tanesinin Yeni Zelanda bayrağı olarak kabul edilmesi gündeme gelmiştir. Yeni Zelanda Bayrağı Açıklaması ülke için çok önemli olup 2016 yılının 3 ve 24 Mart tarihleri arasında ulusal bayrağın kabulü için oylama yapılacaktır. Belki de hiçbir bayrak seçilmeyecek ve ülke bu gün kullandığı bayrağı yine kullanmaya devam edecektir.

 

Zimbabve Bayrağı

Yeşil Burun Bayrağı