Kulanım alanı ilk zamanlardan bu yana var olan ve zamanla artmış olan bayraklar tanımlanırken kalıplaşmış birçok tanım bulunmaktadır. Kısaca bayrak bir ülkeyi, topluluğu, örgütü ve firmaları temsil için kullanılan ve kendilerine özgü şekillerle onları temsil eden nesnelerdir.

Kısaca tanıma değindikten sonra bayrak üretimi konusuna gelinecek olursa bayrak üretiminde özel olarak dokunmuş kumaşlar kullanılır. Bu kumaşlar; alpaka, raşel, triko, polyester, polyester saten, kristal saten, mat saten ve atlas saten gibi adlandırılan kumaşlarıdır. Bayrak üretimi bu işlem için özel olarak üretilen kumaşlar üzerine empirme baskı, serigraf baskı, fabrikasyon baskı teknikleri ve özellikle son dönemde kullanımı yaygınlaşan ve diğer yöntemlere göre daha hızlı sonuç alınan dijital baskı yöntemleri uygulanarak yapılabildiği gibi ayrıca aplikasyon dikiş tekniği ile amblemler ve logoların bayrağa işlenmesi şeklinde de üretim alanı bulmuştur. Bayraklar kullanılacağı alana göre üretilir. İç veya dış mekanda kullanılacak bayrakların üretim özellikleri de farklılıklar göstermektedir. Dış mekanda kullanılacak olan bayrakların hava koşullarına dayanaklı olması gerekmektedir. Bayraklar kullanılacakları alanlara göre ısı kesim veya dikişli, dayanıklılık konusunda tek kat veya çift kat olarak üretilir. Bayraklar üretildikleri malzemelere göre yıkanabilir olabilmektedir. Bayrakların üretiminde standartlar olduğu gibi standart dışı isteğe bağlı olarak özel ebatlarda bayrak üretimi de yapılabilmektedir. Bayrakların tasarımı, dizaynı ve ebatları özel istek dahilinde olabilir.

Bayrak üretimi çeşitlilikleri açısından geniş bir yelpazeyi kapsar artan kullanım alanları bayrak üretiminde çeşitliliği zorunlu hale getirmiştir. Artan çeşitlilik ve talep bayrak üretimi ve satışını aynı zamanda bu yönde çalışma sağlayan firmaların sayılarını da arttırmıştır. Firmalar hızlı üretim ve düşük maliyetti, müşteri memnuniyetini göz önünde bulundurarak en uygun üretimi amaç edinmişlerdir.