Dijital Baskı ne demektir? Dijital Baskı Çeşitleri nelerdir? Dijital Baskı Hangi Alanda Kullanılmaktadır? Aklınıza takılan bu sorulara yanıt aramakta iseniz sayfamızı bilgi amaçlı incelemenizi önermekteyiz.

Dijital Baskı Nedir?

Matbaa tekniğinde kullanılır. Kalıp, film gibi öğelerin yok olması amacıyla taratılmış resim veya çekilmiş fotoğrafın bilgisayar yardımı ile uygun olan bir program aracılığı ile; çizim, metin ve grafiğe benzer görselin hazırlanmasından sonra Dijital baskı makinesi yardımı ile baskı malzemelerinin üstüne basılmasıdır. Kullanılan baskı malzemeleri de şunlardır: Mesh, Cast Folyo, One Way Vision…

Dijital Baskı Nerelerde Kullanılmaktadır?

Dijital baskı her sektöre hitap etmekte olan bir uygulama yöntemidir. Kurumsal duruma gelen firmaların dünya çapında en renkli şekilde tanınması aynı zamanda en hızlı şekilde tanınması amacı ile bunun yanı sıra kurumsallaşma aşamasında olan kurumların tanınması amacı ile önemlidir. Dijital baskı kullanım alanları genelde; yönlendirmeler, mağazaların iç-dış cam dekorları, binaların üstüne yapılan reklamlar, bez afişleri olmaktadır. Kullanım alanı genişliği sebebi ile hemen her alanda kullanımdadır denilebilir.

Dijital Baskı Çeşitleri Nelerdir?

Dijital baskı çeşitleri kendi aralarında 2 gruba ayrılmaktadır. Bunlar Dış ve İç Mekan’dır. Dış Mekan Outdoor olarak bilinmektedir. İç Mekan ise İndoor olarak adlandırılabilir.

1-Dış Mekan Dijital Baskı

İsminde de anlayabileceğimiz gibi dış ortamda (mekanda) kullanılır. Tanıtımla beraber reklam amacıyla büyük veya küçük billboard aynı zamanda araç üstü giydirme ve afiş malzemelerinin hazırlanmasında kullanılır. Yapılan uygulamanın ardından kullanılan malzemelerin kalitesi ile birlikte dijital baskı makinesinde kullanılan boya kalitesine göre soğuk ve kötü geçmekte olan hava koşulları ile beraber güneşin yoğun olduğu günlere dayanıklılık göstermektedir.

baski

Dış Mekan Dijital Baskı Avantajları Nelerdir?

Az önce de yazımızda bahsetmiş olduğumuz gibi hava koşullarına karşı dayanıklı olması en önemli avantajlarından olmaktadır. Hava çok soğuk da olsa çok sıcak da olsa dayanıklılık gösterir ve sorun yaşanmamasına neden olur. Bu avantaja ek olarak diyebiliriz ki tanıtım istenilen ürün ya da görselin kullanıcı isteğine göre boyutlanması da avantajı olmaktadır.

Dış Mekan Dijital Baskı Kullanım Alanları Nelerdir?

Özellikle de binaların dış cephelerinde, ışıklı raketlerde, üç boyutlu olan görsellerde, araçlarda, ışıklı-ışıksız çatı ve yönlendirme reklamlarında, billboardlarda, cam vitrinlerinde, mağazalarda… kısacası akla gelen bütün sektörlerde kullanılmaktadır.

Dış Mekan Dijital Baskı Çeşitleri Nelerdir?

• Vinil Dijital Baskı: Bu dijital baskı kendi içinde ışıksız ve ışıklı olarak 2 gruba ayrılır. Işıklı Vinil: Florasan tabanı olan tabelalarda kullanıma uygun olmaktadır. Işıksız Vinil: Afişlerde, billboardlarda, binaların dış cephelerinde aynı zamanda tabelalarda kullanıma uygun olmaktadır.

• Folyo Dijital Baskı: Bu dijital baskı kendi içinde 3 gruba ayrılır. Bunlar: Normal, Şeffaf ve Cast olmaktadır. Normal: Tabelalarda, cephelerde, yönlendirmelerde aynı zamanda cam vitrinlerde kullanıma uygundur. Şeffaf: Ter baskı olarak uygulamaya açıktır. İçinden yapıştırmalı olarak genel anlamda sticher larda kullanıma uygundur. Cast: Girinti ve çıkıntının yoğun olduğu yerlerde (genelde araç kaplamalarında) sıcak hava ile uygulanmakta olan bir uygulamadır.

• Mesh Dijital Baskılı Vinil: Delikli olan bir dijital baskıdır. Bu özelliği nedeni ile bina cephelerinde bunun yanı sıra cephe tadilatlarında koruma görevindeki, üzerine yapılmış durumda olan dış mekan dijital baskı aracılığı ile reklam amacı ile kullanıma uygundur. Delikli olma özelliği rüzgara karşı dayanıklı olduğu anlamına da gelmektedir. Buna ek olarak bir diğer önemli özelliği içeriden bakıldığı zaman dışarının görülebilmesidir.

• One Way Vision Dijital Baskı: Genelde reklam açısından ve görüntü kirliliğinin olmaması açısından ideal durumda olan folyo çeşididir. Mesh Vinil’in bir özelliğini taşımaktadır. O da delikli olmasıdır. Bu özelliği sebebi ile dışarı rahat bir şekilde görülebilir. Bir diğer önemli özelliği yapışkanlı olmasıdır. Bu sebeple de vitrin camlarına veya camlı binaların dış cephelerine yerleştirilir ve bu şekilde kullanıma uygun olabilir.

• Dijital Baskılı Cast Folyo: Az önce sizlere sunduğumuz diğer folyo çeşitlerine nazaran daha hassastır. Genel anlamda sıcak hava ile kullanım sağlar. Uygulanacak alana da hakim olmaktadır. Esnek olma özelliğinin de var olması sebebi ile girinti-çıkıntı olan yerlerde daha iyidir. Sökülme esnasında da kullanım alanı nere olursa olsun zarar vermemektedir.

• Dijital Canvas Baskı: Uygulanılan resme yağlı boya ile resim yapılmış gibi görüntü sağlamakta olan bir uygulamadır.

dijital-baskilar

2-İç Mekan Dijital Baskı

Kötü havalarda ve güneşli havalarda uygulanılmakta olan bir yöntemdir. İsminden de anlaşılacağı üzere iç mekanlarda kullanılmaktadır. Dış Mekan Dijital Baskı ‘ya göre çok daha kalitelidir. Fotoğraf görüntüsü olduğu sürece baskılar elde etmek mümkün olmaktadır. Bu anlamda kullanılmakta olan makineler genellikle su baslıdır. Bu sebeple de kullanılan malzemenin üzerine mutlaka laminasyon akıtılmalıdır. Akıtma durumu olmaz ise en ufak bir su akıntısında akıtma durumu olur.

İç Mekan Dijital Baskı Kullanım Alanları Nelerdir?

Mağazaların vitrin içleri, restaurantlarda veya fast foof larda ışıklı veya ışıksız panolar, posterler, mağazaların iç dekorasyonları genel kullanım alanları olmaktadır.

Dijital Baskı Avantajları Nelerdir?

En önemli özelliği kullanıldığı sektöre hız getirmesidir. Bundan 20 yıl öncesini düşünecek olursak eğer reklam sektöründe çalışmakta olan işçiler Dijital Baskı tarzını taşımakta olan işleri genelde fırça yardımı ile yapardı. Bu durum genel anlamda zaman kaybına sebep olmaktaydı. İnsanlar bir görsel hazırlayabilmek adına aylarca uğraşmaktaydı. Günümüze gelindiğinde ise yapılacak uygulama bilgisayar destekli Dijital Baskı aracılığı ile kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Bu sebeple de önceki kullanımlara göre çok daha avantajlıdır ve bu anlamda yapılan uygulamalarda tercih edilmelidir.

• Dijital baskı kalite anlamında avantajlıdır. Durumu özetlemek gerekir ise; kurumsal bir firma kendini ve çalışmalarını bu alanda dünya piyasasına tanıtabilir. Firma açısından bu durum büyük avantajdır. Bu sebeple de önemli bir uygulamadır.

• Dijital baskı imajı istenen boyuta eriştirmede yardımcıdır. İsteğe bağlı olarak imaj küçültülebilir de büyültülebilir de…

• Dijital baskının en önemli son avantajı uzun yıllar boyunca soğuk hava koşullarına dayanıklı olarak bozulmadan kalıp kullanılabilmesidir.