Blackout İngilizce kökenli bir kelimedir. Kelime anlamı ise karartma olarak bilinir. Blackout nedir? Sorusunun yanıtı: ışık geçirgenliğine mani olmak amacı ile iki adet katman arasına yerleştirilen genelde siya olan perde sistemidir. Günümüzün reklam sektöründe çift yönlü baskı olarak da bilinmekte olan iki adet ayrı yüzeye uygulanmakta olan baskılarda bir kısım görselin diğer kısma yansımaması amacı ile vinil veya kağıt baskılara uygulanması yöntemidir.

blackout baski

Normal olarak iki ayrı vinile uygulanmakta olan baskı sırt sırta eklenmiş olsa bile arkadan gelmekte olan ışık sebebi ile görsellerin birbirine karışma ihtimali bulunmaktadır. İşte bu durum sebebi ile   Blackout Baskı vardır. Bu dijital baskı uygulaması sayesinde iki ayrı tarafa iki adet ayrı görsel baskı uygulanır ve arkadan ışığın gelmesi önemli değildir. Işık gelse bile görseller birbirine karışmaz ayrı bir çalışma gibi durup ayrı bir görsel sağlanır. Blackout bir de branda içinde yer alan siyah katman ön taraftaki baskıyı arka kısma arka kısımdaki baskıyı ön tarafa göstermemektedir. Bu uygulama ile çift yönlü bayrakların yanı sıra yol kenarlarında yer alan direklere asılan çift yönlü reklamların hazırlanması sağlanmaktadır. Blackout Baskının genel kullanım alanları: Perde, Bayrak ve Reklam sektörü olmaktadır. Blackout baskı çeşitleri ise; Vinil, Branda, Kumaş ve Kağıt olarak sıralanabilir.

Bllackout baskının kaliteli olması amacı ile hazırlanan görsel çalışmanın da kalitesi önemlidir. Baskı işleminin gidişatı da şu şekilde olmaktadır: istenilen malzeme makineye konulur ardından çalışma direk makineye gönderilir. Baskı işlemi bu şekilde başlatılır. Püskürtme sistemi ile baskı uygulanır. Baskının hemen sonrasında uygulama makineden alınır ve bir süre bekletilir. Beklemenin ardından direk ters çevrilir ve çevrilen tarafına da baskı uygulaması aynı yöntem ile yapılır. Çıkan ürün yeniden bir süre bekletilir ve uygulama bu şekilde kullanıma hazır hale gelir. Blackout iç mekanda hemen her alanda kullanılabilir.