Dijital baskı alanında kullanılmakta olan birçok boya vardır. Sizlere bugün bu boyalar ve özellikleri hakkında bilgiler sunacağız. Aşağıdaki yazımızı okuyarak bu konudaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dupont-Artistri: Yılların vermiş olduğu tecrübe ile Kyosere, Epson ve Seiko gibi baskı kafalarına yönelik gelişen Tekstil Dijital Baskı boyaları sayesinde Reaktif-Asit-Dispers aynı zamanda Pigment boya üretmektedir. Sektöründe de yıllardır bu tecrübeleri ile bulunmaktadır.

700 Serisi Boyalar: Artistri Dijital Baskı Makinesine özel olarak formüle edilmiş boyalardan olmaktadır. Sahip olduğu baskı kafası Endüstriyel Piezo olmaktadır.

Asit Boya: Kullanılan baskı alanları: Yün, İpek, Naylon, Naylon/Licra olmaktadır. Özel olarak Endüstriyel piezo baskı kafalı Artistri baskı makineleri için üretimi olmuştur. Asit boyalar özellikleri gereği geniş ren aralığında iyi sonuçlar sunmaktadır. Deniz suyuna aynı zamanda klorlu suya dayanıklıdır diyebiliriz. Bunun sebebi ise yüksek haslık derecesidir. Asit boyanın kullanılabileceği uygulamalar da şunlar olmaktadır: Mayo, bayrak, flama, spor giyim, aksesuarlar (şal vs.gibi), kişiye özel giyimdir.

dijital boya

Dispers Boya: Genel kullanım alanı Polyerster kumaş baskıları olmaktadır. D700 serisi boyalar polyesterin üzerine baskı amaçlı kullanıma sunulur. Bu boya suyla çözülebilir. Ancak baskının ardından buharlama prosesinde polyester liflerine geçmeler olur. Liflere geçme özelliği sebebi ile kalıcılığa sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra suya dayanıklıdır. Dispers boyanın kullanılabileceği uygulamalar: bayraklar, flamalar ve kıyafetlerdir.

Reaktif Boya: Genellikle selülozik materyallere aynı zamanda pamuklu kumaşlarda baskı amaçlı kullanılmaktadır. R700 servisi bu boyalar kotonla birlikte diğer selülozik materyaller üstünde baskıda kullanılabilmektedir. Bu boya kimyasal olarak fiberlere geçmektedir. Bu özelliği sebebi ile de suya karşı dayanıklı olup terleme durumlarına karşı renk haslığı yüksek olmaktadır. Mükemmel renkleri sebebi ile güneş ışınlarına karşı da dayanıklı olup solma durumu olmaz. Reaktif boyanın kullanılabileceği uygulamalar: kıyafetşler, reklam afişleri aynı zamanda ev döşemeleri (koltuklar, sandalyeler vs.) olmaktadır.

Pigment Boya: Genelde pamuklu ve pamuklu/poly kumaş baskılarında kullanıldığını söyleyebiliriz. Ayrıca değişik kumaş baskı varyasyonları da kullanım alanları içerisinde yer almaktadır. P700 serisi pigment farklı tip kumaşlarda kullanımda olmaktadır. Yalnız genelde koton ve koton/polybent karışımına sahip materyaller üstüne baskı aşamasında kullanılmaktadır. Pigment boyaların önemli olan özelliklerinden biri yüksek derecede kalıcılığa sahip olmasıdır. Diğer önemli özelliği ise kumaşta ön işlem veya son işlem gerektiriyor olmasıdır. Pigment boyaların kullanılabileceği uygulamalar: reaktif boyalarda olduğu gibi bayraklar, flamalar ve ev döşemeleri olmaktadır.