Canvas baskı; canvaz kumaşların üstüne hem iç hem de dış mekan makinelerinde dijital baskının uygulanması işlemi olarak bilinmektedir. Kanvas ismi İngilizce’dir. Dokuma şekli olduğundan ismini buradan almaktadır. Genelde çift örmeli, kaba, rüstik pamuklu, kafesli görünümlü bir kumaş olmaktadır. Kullanım alanlarının başında ise genelde spor tarzında olan ceketler aynı zamanda paltolar gelmektedir. Kimler tarafından tercih edilir diye soracak olursanız da ressamlar diyebiliriz.

canvas baskilar

Canvas baskının yoğun olarak kullanıldığı yerler iç mekanlar olmaktadır. Bunun yanı sıra tablo imalatında da karşımıza kullanılır durumda olarak çıkabilmektedir. Canvas kumaşa baskı yöntemi yalnızca iç mekan makinelerinde basılmaz. Bunun yanı sıra dış mekan makinelerinde de basılabilir durumdadır. Fakat dış mekanda kullanılabileceğini söyleyemeyiz. Bu sebeple de iç mekanlar için kullanıma daha da elverişlidir. Baskı yapılırken önemli olan kullanılacak alan, amaç, konum aynı zamanda malzemeye göre uygun bir kumaş çeşidi seçilir. Uygulama iç ya da dış mekan dijital baskı makineleri ile yapılır. Yakın bir mesafeden bakıldığı zaman hatanın olmadığı aynı zamanda uygulamanın fotoğraf kalitesinde olduğu görülmektedir. Canvas baskı hem iç hem de dış mekan olarak basılacağından dolayı iç mekan olarak basıldığında organik denilen su baslı boyalar kullanılır. Dış mekanda ise solvent özlü boyalar tercih edilir. Günümüzde birçok desende aynı zamanda renkte canvas kumaş bulunmaktadır.

Fakat dijital baskıda tercih edilen birkaç tür beyaz renkli Canvas kumaş bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla; Keten, Polyester ve Pamuklu kumaştır. Canvas baskının uzun ömürlü olması amacı ile sağlık açısından zararı olmayan özel karışıma sahip vernik uygulanmalıdır. Bu uygulama sonrasında kolay silinebilir aynı zamanda toza ve neme karşı koruma altına alınabilir. Canvas baskı dış mekanda kullanılamaz. Soğuk hava koşulları ile birlikte aşırı sıcak günlerdeki güneş ışınları Canvas baskıya zarar vermektedir. Bu sebeple de Canvas baskı için direk iç mekan ürünüdür ve iç mekanda kullanıma uygundur diyebiliriz.