Dijital baskılı cast folyo ısıdan etkilenmeme özelliğine sahiptir. Germe tekniği ile uygulanır ve bu sebeple de forumunu kesinlikle bozmaz. Kendi içlerinde çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar Tam Cast Folyo, Yarı Cast Folyo ve Düz Yüzey Folyo’dur. En bilinen özelliği ince bir yapıya sahip olmasıdır. Fakat ince yapıda olması dayanıklı olmaması anlamına gelmez. Dayanıklı malzeme ile üretildiğinden sorun yaşanmaz.

cast folyo baski nedir

Uygulanması gereken yüzeyin özellikle de düz olması gerekmez. Çünkü esnek bir yapıya sahip olmaktadır. Üretim malzemesi PVC dir. Solvent bazlı boyaların kullanılması sebebi ile de yazılar dayanıklı olmaktadır. Dış ortamdan etkilenmesindeki oran düşüktür hatta yok denecek kadar az olmaktadır. Folyo malzemenin daha çok dayanıklı olan türüdür de diyebiliriz. Kullanım ömrü yaklaşık 7 ile 10 yıl arasıdır. Markaların birçoğu folyoda kod numarasının hemen sonuna P ya da R harfi kullanmaktadır. Bu harflerden P nin anlamı Permanent’tir. R harfinin anlamı ise Removable’dir. Removable yapıştırıldığı alan nere olursa olsun sökülme gibi durumlarda iz bırakmaz. Basit bir sökülme yöntemi vardır. Permanent ise kuvvetli yapışkan özelliğe sahiptir. Genelde sökülmeye gereksinim duyulmayan alanlarda kullanılmalıdır. Güneş ışınlarından korumak amacı ile laminasyon uygulanır. Baskıda yapılacak olan resimler canlı aynı zamanda gerçeği ile bire bir aynı olmaktadır. Genelde sık kullanıldığı alan araç kaplamaları olmaktadır. Uygulanacağı alan nere olursa olsun daha uzun süreli kullanılması amacı ile sıcak hava kullanılarak uygulanır.

Mesela ticari bir taksiye dönüştürülecek olan araca cast folyo uygulaması yapılabilir. Aracın ticari kullanımının son bulmasının ardından kaplama çıkarılabilir ve araç bu durumda zarar görmez. Bu anlamda kullanılan özel yapışkan sayesinde aracın zarar görmeyeceğini ve uygulama sonrasında yeniden kendi rengini alabileceğini belirtebiliriz. Sizler de reklam amacı ile araçlarınızın üzerine dijital baskılı cast folyo uygulatabilirsiniz.