Folyo dijital baskı dış mekan dijital baskı çeşitlerinden biridir. İç ve dış mekanlarda kullanılmaktadır. Bunun en temel sebebi kullanımının rahat olması, uzun ömürlü olması aynı zamanda maliyetinin de düşük olmasıdır. Ayrıca tercih edilme sebeplerinin başında arka yüzeyinin yapışkanlı olması yer almaktadır. Herhangi bir malzemeye gereksinim duyulmadan kullanılabilir aynı zamanda uygulanılabilir.

folyo dijital baski

Folyo PVC esaslı malzemeye sahiptir. Folyolar kendi aralarında sınıflandırılabilir. Bunlar: m2 başına gram ağırlığı, yapışkanlık kalitesi, mikron kalınlığı ve PVC özelliğine göre olmaktadır. Yapılan bu sınıflandırma sebebi ile de farklı kaliteye sahiptir. Folyo Dijital Baskı akla gelebilecek hemen her alanda kullanılabilir. Mesela: şirket duvarlarına, stantlara, mağazalara ait camlara, ofislere yapıştırılarak kullanılabilir. Yapıştırma özelliği sebebi ile kullanım alanında sınır olmamaktadır. Folyo Dijital Baskı Çeşitleri: Şeffaf, Kumlama, Transferli, Baskı Folyo’dur.

Şeffaf Folyo: camlara ya da renkli duvarlara yapıştırılarak kullanılabilir. Camlara ya da renkli duvarlara uygulanılarak zeminin rengini alır ve bu sebeple üzerinde yer alan baskıya ayrı güzel bir hava katar.

Baskı Folyo: İsteğe bağlı olarak renkli yazı veya figür basılarak kesilip dijital transfer baskı tekniği aracılığı ile camların tümünü kaplamadan yapılır.

Folyo Dijital Baskı genelde temizlenmiş zeminler üstüne uygulanmaktadır. Bunlar: Cam, Dakota, Sunta Lam, Araç, Polikarbon Fotoblok, Düz yüzeyli reklam panoları olmaktadır.

Folyo baskı rulo şekline getirilir. İç ve dış mekan dijital baskı makinelerine bu şekilde yerleştirilmesi yapılır. Grafik tasarımı yapılan çalışma direk makinaya ulaştırılır ve baskı uygulaması başlatılır. Yakın yerden bakıldığında hata olmadığı aynı zamanda fotoğraf kalitesinde olduğu da net bir şekilde görülebilmektedir.

Folyo dijital baskıyı koruma altına alabilmek adına gerekli olan şunlardır: İç mekan için basılmış ise şart olan laminasyondur. Fakat dış mekan için basılmış ise uzun ömürlü olabilmesi açısından laminasyon atılabilmektedir. Bu bilgi dışında nerede kullanılacak ise alan temiz olmalıdır. Folyo dijital baskının bozulmasına etmen olan şeyler de; toz, rutubet ve nemdir. Yapılacak alan toz, rutubet ve nemden uzak olursa bozulma olmaz ve uzun süre kullanılabilir.