Mesh; Branda ve Vinil’in delikli olan türüdür. Mesh Dijital Baskı delikli olması sebebi ile özellikle de rüzgara karşı daha dayanıklıdır. Bu özelliği sebebi ile de dış mekanda daha rahat kullanılabilir reklam istenilen şekilde sağlanabilir. Rüzgar alan mekanlarda, ışık geçirgenliği adına aynı zamanda dışarının görünmesi amacı ile bina cephelerinde yapılabilen bir uygulama olmaktadır. Tadilatı olan yerlerde koruma görevinde olurken üstüne yapılan dış mekan dijital baskı sayesinde reklam amacı ile branda veya vinil yerine kullanılabilir.

mesh baskilar

Ebat önemli değildir. Ne olursa olsun Branda ve Vinilde olduğu gibi farklı durumda olan parçalar birbirine eklenerek yani kaynak edilerek uygulanabilir. Günümüzde delikli branda veya delikli vinil olarak bilinmekte olan malzeme de mesh branda veya mesh vinil olmaktadır. Mesh dijital baskının genel kullanım alanı cephe kaplamalarıdır. Güçlü rüzgara karşı dayanıklı olması sebebi ile bir de hava akışını sağlaması sebebi ile tercih sebebi olmaktadır. Bazı kullanıcılar tarafından Mesh delikli ve bu sebeple görselde bir bozukluk olur reklam tam anlamı ile verilemez diye düşünülür. Bu bilgi bir bakıma doğrudur fakat büyük alanlarda kullanılır ise teknik gözü yoracak durumda olmaz. Ayrıca baskı direk olarak uzaktan görüldüğü için görsel bir bütün halini alır ve göze de bu şekilde yansır. Mesh Dijital Baskı uygulaması zor olan aynı zamanda riskli olan bir işlemdir. Bu sebeple de önemli olan uzman ellere bırakılmasıdır. Aksi durumda yapılan emek de boşa gitmiş olur.

Mesh Dijital Baskının çeşitleri bulunmaz fakat özellikleri sebebi ile farklılık gösterebilmektedir. Mesela delikli olma özelliği sebebi ile delik genişliği aynı zamanda gramaj farklılığı bulunmaktadır. Dış mekan dijital baskı çeşidi olduğu için ve dış mekanda kullanılacağı için solvent özlü boya ile solvent boyaya uygun makinelerde genelde püskürtme sistemi ile basımı yapılır. Uzun süre boyunca güneş ışınlarına maruz kalmaz ise kullanıcısına sorun yaşattırmaz.