Şeffaf Dijital Baskı Şeffaf Folyo olarak da bilinmektedir. İsminden anlaşılacağı üzere folyonun üstüne şeffaf olan türüdür. Bu uygulamanın sebebi de rahat kullanımın yanı sıra uzun ömürlülük ve düşük maliyettir. Yani şeffaf folyo uygulamasının bu şekilde kullanımı her zaman için rahat olur. Bu özellik sebebi ile daha uzun süre kullanılabilir ve uygulama maliyeti de her zaman düşük olmaktadır. Folyo baskının tercih edilmesindeki en önemli sebep de arka yüzeyinin yapışkanlı olmasıdır.

seffaf baski

Şeffaf Dijital Baskı herhangi bir ek malzeme olmadan kullanılabilir aynı zamanda uygulanılabilir. Folyo PVC esasına dayalı bir malzeme olmaktadır. Şeffaf folyoları kendi aralarında sınıflandırmak mümkündür. Bunlar genelde; yapışkan kalitesine, mikron kalınlığına, m2 başına gram ağırlığına aynı zamanda PVC özelliğine göre değişebilmektedir. Bu sınıflandırma gereği de farklı özelliklere sahiptir diyebiliriz. Şeffaf Dijital Baskı genelde cam yüzeylerde kullanılmaktadır. Mesela mağaza vitrinlerine uygulandığında vitrin arkasını net bir biçimde görmek mümkündür. Şeffaf Dijital Baskı ya da Şeffaf Folyo dış mekanlarda kullanılmanın yanı sıra iç mekanlarda da kullanıma uygun olmaktadır. Yapıştırılarak uygulanacağı yerler tozsuz ve temiz olmalıdır. Buna dikkat edilirse daha sağlıklı sonuçlar alınabilir. Şeffaf Dijital Baskılar yani Şeffaf Folyolar kendi içlerinde de Parlak ve Mat olarak sınıflanabilmektedir. Şeffaf baskılar ayrıca içeriden yapışkanlı olmaktadır.

Baskı uygulaması şu şekilde olur: öncelikle rulo halinde olan folyo dış mekan dijital baskı makinelerine alınır. Grafik tasarımı uygulanmış olan çalışma ne ise makineye gönderimi yapılır. Dijital baskıya Şeffaf Baskı ters baskı olarak uygulanır. Yüksek çözünürlüklü makineler yardımı ile basım yapılır. Yakından bakıldığı zaman hata görülmez aynı zamanda çıkan sonuç fotoğraf kalitesinde olur. Yaklaşık 3 saat kadar dinlenmeye alınır ve daha sonrasında kullanmaya hazır olur. Şeffaf Dijital Baskı dış mekan ürünü olduğundan solvent özlü aynı zamanda solvent boyaya uygun makinelerde basılır. Uygulama da genelde püskürtme yöntemi ile yapılır. Her ne kadar dış mekan ürünü olsa da iç mekanlarda da kullanımı sağlanabilir.