Vinil Dijital Baskı dış mekan dijital baskı çeşitlerinden biridir. Branda baskı olarak da piyasada bilinmektedir. Vinil PVC esaslı malzemedir diyebiliriz. Dijital baskının olmadığı dönemlerde reklamcılar branda üstüne folyo kesimden yazıları yapıştırır ve afiş olarak bu şekilde kullanım sağlardı. Günümüze bakacak olursak eğer reklamcılar bu sektörde Vinili baskının bir vazgeçilmez ürünü olarak görmektedir.

vinil baskilar

Vinil özellikleri sebebi ile birçok alanda tercih edilebilir. Tercih edilme sebepleri genelde; sağlam olması, esnek olması, görselliğinin iyi olması ve fiyatının da pahalı değil de uygun olmasıdır. Vinil üstüne dijital baskı makineleriyle uygulanan baskı işlemine Vinil Dijital Baskı adı verilir. Özellikle de açık hava reklam alanında en işlevsel ürün vinil olmaktadır. Vinil nedir? Diye soracak olursanız da bu sorunun yanıtını şu şekilde açıklayabiliriz: Vinil dokuma iplik demektir. Gözümüzün gördüğü her yerde karşımıza vinil çıkabilmektedir. Vinil baskı dediğimiz uygulama günümüzde afiş, bayrak, bina giydirme veya tabela gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. Vinil malzeme günümüzde çeşitli gramajlarda olmaktadır. Mesela 440 gr olanı da vardır 510 gr olanı da… Vinil malzeme ise genel anlamda; vinil tabela, vinil reklam veya vinil germe tabela işleri için kullanıma uygundur. Diğerlerine nazaran daha ince olan 280 gr ve 320 gr vinil malzemenin genel kullanım alanı da vinil afişler olmaktadır. Vinil baskı yaptıran bir firmanın ödeyeceği maliyet tutarı yani vinil baskı fiyatları genelde kullanılmakta olan gramaja bağlı olarak ayarlanır. Toplu üretim yapıldığında vinil afiş fiyatları daha da uygun hale dönüşebilmektedir. Vinil malzemelerin da kendi içlerinde çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar: Avrupa Vinil, Uzakdoğu Vinil, Işıklı Vinil olarak hem kullanım yeri hem de amaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Vinil kimyasalı gereği dayanıklıdır. Bu nedenle de açık alanlarda reklam amacı ile, bayrak sektöründe, ışıklı ışıksız tabelalarda, yol panosunda, cephe giydirmede, afişlerde kullanılabilmektedir.

Vinil dijital baskı çeşitleri: Işıksız, Işıklı, Lamine, Parlak, Mat, Dökme’dir. Bunun yanı sıra gramaj olarak da çeşitlerinin bulunabileceğini belirtebiliriz. Vinil baskı özellikleri sebebi ile iç mekanda da kullanılabilir. Kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Vinil baskı sıcak havalarda uzun süre güneş ışığına maruz kalmadığı sürece sorun oluşturmaz. Bu özelliği sebebi ile de iklim değişikliklerinden ötürü korunma ihtiyacı da bulunmaz. Baskının hemen sonrasında kuruması aynı zamanda malzemenin iliklerine kadar işlemesi de önemlidir.