Angola

Angola Bayrağı Açıklaması

 

Angola Bayrağı son hali ile 1975 tarihinde bayrak direğine çekilmiş ve daha sonra bir daha hiç değişikliklere uğramadan bugüne kadar kullanılmaya başlanmıştır. Bayrağın en büyük özelliği ise yatak olarak iki eşit parçaya ayrılması ve bir tarafı siyah, diğer tarafı ise kırmızı olmasıdır. Bayrağın tam ortasında ise yarım dişli bir simge ve kama ve yıldız bulunmaktadır. Sarı renk de olan bu simgeler Angola Bayrağı Anlamı’nı daha iyi ifade etmekte ve kırmızı renk bir zamanlar kullanılan sosyalizmin simgesi olarak ifade edilirken daha sonraki yıllarda yapılan bayrak düzenlemesi ile akan kanı ifade etmek için kullanılmaya başlanmıştır.

Bayrağın siyah kısmı ise Afrika kıtasını simgelemekte ve bayrağın tam ortasına denk gelen ve sarı renkli olan yanım dişli ülkenin işçilerini simgeler. Yine ortada olan pala çiftçi kemsini ifade etmekte sarı yıldız ise ülkenin ne kadar hızlı bir şekilde ilerlediğini anlatmaktadır. Angola Bayrağı Resmi biraz da Sovyetler birliğinin bayrağına benzemesi yüzünden komünizme olan bağlılığını göstermektedir. Bayrağın boyutları ise diğer ülkelerin bayrakları gibi 2.3 dür. Angola’nın bağımsızlığını kazanması için büyük mücadeleler veren ve bu gün bu bayrağın göklerde bu kadar güzel şekilde dalgalanmasına sebep olan MPLA bayrağı ülkenin bayrağı resmi olarak açıklanmadan önce temel olarak alınmış ve sadece siyah ve kırmızı şeridin ortasına ayrıca sarı simge yerleştirilmiştir.

 Daha sonra bayrağın özelliklerin değiştirmek isteyen muhalefet partileri büyük caba sarf etmiş ama başarıyı olamadıkları için bayrak bugünkü hali ile kalmış ve hala resmi olarak kullanılmaktadır. Ülkenin bağımsızlığını elde edene kadar gösterdiği çabayı anlatan ve bir tarafı siyah bir tarafı kırmızı olan bayrın anlamını bazen siyah kısmını ölüm ve yaşam olarak adlandıranlarda yok değildir. Yinede Angola Bayrağı Açıklaması ulusu için çok farklı boyutlar taşımakta ve her ulus gibi bayraklarına saygı göstermekte ve yıprana bayraklar imha edilerek yerine yeni bayraklar dalgalanmaktadır. Her ülke kendi bayrağının altında nasıl yaşadığını göstermek için saten kumaşların üstüne koydukları simgeler ile her ülkeye rahatlıkla gösterebilmektedir.

Andorra Bayrağı

Antigua ve Barbuda Bayrağı