Bahamalar Bayrağı Açıklaması

 

Takım adalar ülkesi olan Bahamalar Batı Hint adalarının kuzey-kuzey doğu sınırını oluşturmaktadır. Florida’nın güney doğu kıyısı açıkları ile Küba’nın kuzeyinde yer alan adalar ülkesi, batı ve güneyinde bulunan karalardan çok derin su kanalları ile ayrılan bu takım adalar ülkesinin bayrağı da çok ilginç renklerden oluşmuştur. Siyah, sarı ve mavi renkler bayrağın ana renklerini oluşturuyor. Hiç akarsuyu olmayan Bahamaların etrafındaki mercan kayalıkları muhteşem bir canlılar kolonisidir. Bahamalar Bayrağı Anlamı kendi kültür ve geleneksel yapılarına göre meydana çıkıyor. 10 Temmuz 1973 yılında kabul edilen bayrakta ilk dikkati çeken siyah bir eş kenar üçgen oluyor. Bu siyah eş kenar üçgene ise eşit uzunlukta olan ortada altın sarısı ve alt ve üst kenarlarda ise mavi renkteki iki çizgi eşlik ediyor.

Ortalama olarak 1 metre en ve 2 metre boya sahip olan bayrak Bahamalar halkının simgesidir. Siyah eş kenar üçgen halkın birliğini temsil ederken, ortadaki altın sarısı çizgi de Bahamalar halkının sahip olduğu verimli topraklara işaret etmektedir. Alt ve üst kenarlarda bulunan mavi renkteki uzantılar ise Bahama adalarının etrafını çeviren ve bereketli oluşu ile bilinen denizlerin ve altın kumsalları olduğunun göstergesidir. Bahamalar Bayrağı Açıklaması derin ifadeler içeriyor, ülke bin bir zorlukla bağımsızlık mücadelesi verip de kendi başına egemen olmaya başlayınca bayrak seçimi yapılması gündeme gelmiş ve bu bayrağın taşıması gereken anlam üzerinde uzun uzadıya fikir alış verişleri yapılmıştır.

Birlik ve beraberliğe her zamankinden çok ihtiyacı olan ülke halkı bunu siyah ki zorluklarda da birlik içinde oldukları için eş kenar üçgenle anlatmak istemişler. Topraklarının çok verimli olmasını da sarı altın rengi ile anlatmaya çalışmışlar. Ve tabii ki 700 küçük adacıktan oluşan bu devletin etrafı yine çok fazla canlıyı içinde barındıran masmavi okyanusla çevrili olduğu için bayrağın altını ve üstünü okyanusu anımsatması için mavi şeritlerle süslemişler. Bahamalar Bayrağı Resmi bu şekilde izah edilmektedir. Bundan sonra nerede bu bayrağı görürseniz hemen aklınıza bu halk ve onların verdiği yaşam savaşı gelmelidir.

Birleşik Krallık Bayrağı

Bahreyn Bayrağı