Bahreyn

Bahreyn Bayrağı Açıklaması

 

Toplam 36 adadan oluşan bir ülke durumundadır Bahreyn, krallıkla yönetilen bir ülke olan Bahreyn İran körfezinde yer alan Ortadoğu ülkesidir ve İslami inanışa sahiptir. İki denizin arasında anlamına gelen Bahreyn 16 Aralık 1971 yılına kadar İngiltere birleşik Krallığına bağlı olarak yönetilen Bahreyn sonunda 1971 yılında İngiltere’nin Basra körfezinden çekilmesi ile birlikte bağımsızlığını ilan etmiş ve kendi başına krallıkla yönetilmeye başlanmıştır. Para birimi de Bahreyn Dinarıdır. Bahreyn bayrağı iki renkten oluşmaktadır, kırmızı ve beyaz, yani bizim bayrağımızın renklerini burada da görmek mümkün. Ama doğal olarak tasarım farklılığı var. Bahreyn Bayrağı Anlamı ile de dikkat çekmektedir.

Bilinen ilk Bahreyn bayrağı tamamen kırmızı idi ancak 2002 yılında kabul edilen bu günkü bayrak kırmızı zemin üzerine beyaz üçgenlerden oluşmuştur. İslami görüş çerçevesine göre yönetilen ülkenin bayrağındaki simgeler de bu inanışın göstergesidir. Tarihi iyi bilenler hatırlayacaktır, İran liman şehirlerinin geleneksel rengi olarak her zaman kırmızı seçilmiştir, işte Bahreyn de bayrak seçimi yaparken alt zemin olarak kırmızıyı tercih etmiş ve sol tarafta kırmızı bölümün içine doğru giren5 tane beyaz üçgenler de İslam’ın 5 şartını simgeliyor. Bahreyn Bayrağı Resmi aslında bilinen İslam ülkeleri bayraklarının aksine hilal ve yıldızı ile değil de geometrik şekilleri ile dikkat çekiyor ama içerik olarak ele alınınca da bunun İslam’ın 5 şartını simgelediğini görmek mümkün.

Yukarıda da bahsetmeye çalıştığımız gibi önceleri sadece kırmızı renkten ibaret olan Bahreyn bayrağı alınan yasal kararlar çerçevesinde 2002 yılından bu yana iç içe geçen 5 üçgen ile İslam şartlarını sembolize eder biçimde şekil değiştirmiştir. Bahreyn Bayrağı Açıklaması olarak tamamen Müslümanlığın göz önüne alınması ve bunun bayrağın sembolleri olarak görülmesi de ayrıca dikkat çekici. Krallıkla yönetilen bir ülkede din simgesinin bayrak motifleri içinde yer alıyor olması doğal karşılanabilir tabii. Ayrıca Bahreyn bayrağı dünya ülkelerinin bayrakları ile aynı standart ölçülerde hazırlanmaktadır. Ülkeyi ziyaret ettiğiniz andan itibaren sıklıkla karşınıza çıkacak olan Bahreyn bayrağının anlamı hakkında sizi bilgilendirdiğimizi umarız.

Bahamalar Bayrağı

Barbados Bayrağı