Barbados Bayrağı Açıklaması

 

Karayip Antil takım adalarının güneye doğru uzantısı olan Barbados, Amerika ülkeleri arasında yer alır ancak bulunduğu enlem ve boylamlar göz önünde bulundurulunca Güney Amerika kıtasına çok daha yakın olduğu anlaşılır. Deniz seviyesinden 340 metre yükseklikte bulunan Barbados Atlas Okyanusunda bulunuyor ve oldukça zengin bir ada ülkesi olarak biliniyor. 1966 yılında İngiliz sömürgesi olmaktan kurtulup da bağımsızlığını ilan edince doğal olarak ülkenin simgesel bir bayrağının olması ve bunun sembolleri ile yaşanmışlıkları temsil etmesi kararlaştırılmıştır. 30 Kasım 1966 günü Barbados adsının bağımsızlık günü olarak kutlanmaktadır ve gönderlerinde bu gün kullanılan Barbados Bayrağı Anlamı da verilen mücadelenin göstergesidir.

Uzun yıllar İngilizlerin hakimiyeti altında yaşayan ve bağımsızlık mücadelesini zorluklarla kazanan ülkenin bayrağında da bunu görmek mümkün. Barbados Bayrağı Resmi dik biçimde üçe bölünmüş olan sarı ve lacivert renklerden ve tam ortadaki kırık çatal zıpkından oluşmuştur. Sol taraftaki lacivert bölüm gök yüzünü simgelerken sağ taraftaki lacivert bölümde ülkenin dört bir yanını çevreleyen Atlas okyanusunu temsil etmektedir. Tam ortada bulunan sarı renk ise altın rengindedir ve ülke topraklarına işaret etmektedir. Bu altın sarısı zeminin tam ortasında ise kırık biçimde bir çatal zıpkın görebilirsiniz ki bu da İngiliz sömürgesinden kurtulup bağımsız olduklarının ifadesidir.

Her ülkenin en belirgin özgürlük sembolü olan bayrağında o ülkenin geçmişinde verdiği zorlukları, mücadeleleri ve yaşanmışlıkları görebilirsiniz aynen Barbados bayrağında da olduğu gibi. Üzerinde yaşanılan toprakların vatan olarak adlandırılabilmesi için bayrak olmazsa olmazdır. Barbados Bayrağı Açıklaması da bu durumun en belirgin göstergesi olarak dizayn edilip hayata geçirilmiştir. Öncelik doğal olarak ülke topraklarına verilir ve daha sonraki simgesel anlatımlarda özgürlük savaşının izlerini ve yaşam için lazım olan tüm unsurları görebilirsiniz. Tıpkı toprağı, gökyüzünü, bereketi, denizi ve özgürlük savaşının belirtisi olan diğer öğeler gibi. Dik olarak ayrılmış ve üç rengin hakimiyetinde olan Barbados bayrağının en önemli ayrıntısı tam ortasında bulunan kırık çatal zıpkındır. Verilen mücadele çok iyi biçimde anlatılmış olup bayraktaki yerini almıştır.

Bahreyn Bayrağı

Belçika Bayrağı