Bolivya Bayrağı Açıklaması

 

Bolivya Güney Amerika ülkesidir, İspanya sömürgeciliği sırasında bu bölgeye Yukarı Peru adı verilmiştir ancak Güney Amerika’yı İspanyol bağımlısı olmaktan kurtaran Simon Bolivar’ın hatırası göz önünde bulundurularak buraya Bolivya denmiştir. Ülke bayrağına baktığımız zaman yukardan aşağıya doğru enlemesine olarak kırmız, sarı ve yeşil renkleri görüyoruz, ayrıca sarı rengin tam ortasında Bolivya’nın arması mevcut. Bolivya Bayrağı Anlamı kırmızı renk kurtuluş için verilen mücadeleyi, akan kanı ( Arjantin’den denize dökülen kanı da simgelemektedir) ve askerlerin gösterdiği cesareti simgeler, yeşil renk de ülke topraklarının ne kadar bereketli olduğuna işaret eder. Sarı renk ise Ülkenin yer altı zenginliklerinin önemini vurgular.

İlk kez 5 Kasım 1851 tarihinde bu günkü hali ile kullanılmaya başlanmış olan Bolivya Bayrağı o günden beri değişikliğe uğramamıştır. 14 Temmuz 1888 yılında ise Bolivya’nın ulusal bayrağı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sarı rengin ortasında bulunan devlet armasını ise devlete bağlı olan kurumların gönderlerine çekilen bayraklarda görmek mümkün. Bolivya Bayrağı Resmi içerik olarak diğer ülke bayraklarından pek de farklı değildir. Zira hemen, hemen tüm ülkelerin geçmişlerinde bağımsızlık mücadelesi verdiği ve büyük zorluklar çekilerek bu günlere gelindiği biliniyor. Bunun en güzel ifade ediliş biçimi de bayraklarla ve onu simgeleyen motiflerle verilmeye çalışılıyor. Tıpkı Bolivya bayrağında da olduğu gibi.

Simgesel olarak kırmızı ülkenin bağımsızlık savaşı sırasında mücadele evren askerlerin dökülen kanını temsil ederken, sarı yer altı madenlerinin zenginliklerini, beyaz özgürlüğü ve bağımsızlığı, yeşil verimli toprak bütünlüğünü ve zengin ormanları ifade ediyor. Dini inanışların da bayrak resim ve desenlerine yansıtılması geleneği mevcut. Genelde uzak doğu ülkeleri, ejderha motifi, kırmızı ve turuncu rengi seçerken İslami değerleri olan ülkeler de hilal ve yıldızı çoklukla görmek olası. Hıristiyan ülkelerin pek çoğunda ise haç var. Bolivya Bayrağı Açıklaması da bir çok değeri sentezleyerek ortaya çıkarılmış ve ülkenin en çok bilinen özelliklerini taşıyor. Ancak Müslüman ülke bayraklarının yeşil rengi burada toprakların verimini anlatması için kullanılmış. Ülkelere göre değerlerin farklı olması çok doğal tabii.

Burundi Bayrağı

Bosna Hersek Bayrağı