Bosna Hersek

Bosna Hersek Bayrağı Açıklaması

 

  1. yüz yılın sonlarına kadar Bosna Hersek bayrağının Türk bayrağını andıran özelliklere sahip olduğunu görüyoruz. Bayrağın zemin rengi yeşildi ve yukarıya bakan bir hilal ve yıldıza sahipti. Balkanlarda yaşayan ve uzun süreli mezalimlere ve asimilasyon politikalarına boyun eğmek zorunda kalan Bosna Hersek devleti bu günlere kadar büyük mücadeleler vererek gelmiştir. Katliamlarla boğuşmak, vatan topraklarını korumak için gerçek anlamda savaşan bir milletin bayrağı doğal olarak özenle hazırlanıp kullanılır. Bosna Hersek Bayrağı Anlamı bir milletin çektiği sıkıntıları ve yaşadığı katliamları da içine alarak anlatılmıştır.

1945 yılında Avusturya işgalinden kurtulan ve Yugoslav devletine katılan Bosna Hersek sol üst köşesinde Yugoslav bayrağı, diğer tarafı ise kırmızı olan bir bayrağı kullanmaya başlamıştı. Kırmızı renk sosyal devlet anlamına gelmekteydi. 1992 yılında Bosna Hersek Yugoslavya’dan ayrıldı ve bağımsız bir devlet olduğunu ilan etti. Bu dönem için kullanılan bayrak mavi zemin üzerine beyaz çapraz bir şerit ve üzerinde bulunan yine beyaz zambaklardan oluşuyordu. Mavi renk kalkan anlamına geliyordu ama Sırplar bu devleti tanımadı ve hem Boşnaklara ve hem de Hırvatlara karşı savaş ilan etti. İşte bu dönem yaşananları ileride tarih muazzam bir soy kırım olarak anlatacaktır. Bosna Hersek Bayrağı Resmi dökülen kanların ve göz yaşının simgesidir.

1995 yılına kadar süren ve Sırplarla Hırvatların inanılmaz işkence ve katliamlarına maruz kalan Bosna Hersek Cumhuriyetinin bayrağı yine değiştirildi ve bu gün kullanılan haline getirildi. Bu bayrak da tarihi yansıtan hiçbir öğe bulmak mümkün değil, Sırplar bayrak konusunda da olumsuz davranışlar sergilediler ve beyaz zambakları Bosna bayrağına koydurmadılar. Bayrak zemini koyu mavi renkli, yukarıdan aşağıya doğru sarı bir üçgen iniyor ve tam ortasından da beyaz yıldızlar geçiyor. Bayrakta bulunan sarı üçgenin köşeleri Boşnak ve Hırvat halkını temsil ediyor, beyaz yıldızların anlamı ise Avrupa’dır. Bosna Hersek Bayrağı Açıklaması için görüldüğü gibi çok fazla söz söyleyemiyoruz, bir ülke düşünün ki çok büyük uğraş ve göz yaşlarından sonra kuruluyor ama bayrağının tasarımını yapmasına bile izin verilmiyor!!!!

Bolivya Bayrağı

Bostvana Bayrağı