Burundi Bayrağı Açıklaması

 

Afrika’nın en yoğun nüfusuna sahip olan ülkelerinden biri de Burundi’dir. Orta Afrika’da göller bölgesi olarak anılan bölgede bulunan Burundi küçük bir ülke olup komşusu Ruanda ile Belçika hükümetinin bazı oyunları nedeniyle uzun süren çok kanlı savaşlar yaşamak zorunda kalmıştır. Burundi bayrağı ilk olarak 28 Haziran 1967 yılında ulusal bayrak olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu zamana kadar pek çok değişiklikle yenilenen Burundi Bayrağı Anlamı da bu değişikliklerden üzerine düşen payı almıştır. Son olarak 27 Eylül 1982 tarihinde bayrak üzerinde yapılan en ve boy değişiklikleri ile son halini almıştır Burundi bayrağı.

Burundi bayrağı sağ, sol, alt ve üst taraflarda farklı renklerde üçgenlerin kombinasyonu ile hazırlanmıştır ve bu renklerin ortalarından çapraz biçimde beyaz şeritler geçmektedir. Burundi Bayrağı Resmi de bu renklerle konsept kazanmıştır. Sol ve sağ tarafta bulunan yeşil üçgenler, alt ve üst tarafta bulunan üçgenler ise kırmızıdır. Bayrağı dörde bölen beyaz renkli çapraz şeritlerin orta ikisi alt tarafta olmak üzere kırmızı ve kenar çerçeveleri yeşil renkleri ile gözümüze altı köşeli yıldızlar çarpmaktadır. Yeşil renk ileri gitmeyi ve ümidi temsil ederken kırmızı renk savaşta ölen askerlerin döktüğü kanı simgeliyor. Beyaz renk zaten her zaman barışın sembolü olduğu için Burundi bayrağındaki anlamı da değişmemiştir.

Burundi Devletinin sloganı olan birlik, çalışma ve ilerleme de içi kırmızı kenar kısımları yeşil ince şeritlerden oluşmuş olan altı köşeli yıldızlar tarafından simgelenmektedir. Ayrıca bu ülkede yaşayan üç ayrı etnik grup vardır; Hutu, Tvalar ve Tutsiler, bu altı köşeli yıldızların ayrıca bu etnik grupları da temsil ettiği biliniyor. Burundi Bayrağı Açıklaması ülke tarihinde yaşanmış ve iz bırakmış olan ifadelerin sembolleri olarak çıkıyor karşımıza, tıpkı diğer ülke bayraklarında da olduğu gibi. Burundi bayrağı bu gün kullanılan son şekli ile daha uzun yıllar kullanılacak umudundayız, ülkeyi kaosa sürükleyecek her hangi bir çatışma ve savaş olmadıktan sonra bağımsızlığını sürdürmeye kararlı olan ülkenin bayrağı anlam olarak da çok güzel şeyler anlatıyor.

Burkina Faso Bayrağı

Bolivya Bayrağı