Çek Cumhuriyeti Bayrağı Açıklaması

 

Çek Cumhuriyeti Bayrağı eski bayrağını aynısı olup Çekoslovakya dağılırken bayrak aynı kalmış ve kendi bağımsızlığını ilan eden Slovakya bayrak arayışı içine girdiğinde Çek bayağına dokunulmaması ve günümüze kadar aynı bayrak çek bayrağı olarak gönderi süslemiştir. Çek Cumhuriyeti ulusu her zaman eski bağlarına ve tarihine çok düşkün bir millet olarak bayraklarının aynı kalması istemiş ve bayrağın dokusal yapısı ve üstünde çek Cumhuriyetini ifade eden renkler kaldırılmadan günümüze kadar gelmiş bulunmaktadır. Bayrak üç renk olup iki yatay şeritten meydana gelen bayrağın ana renkleri beyaz, mavi ve kırmızı olmaktadır. Çek Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı ise beyaz rengin dürüstlük ifadesi olarak kullanıldığı, kırmızı rengin dökülen kanları ifade ettiği mavi rengin ise bağımsızlık anlamına geldiği sanılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Bayrağı Resmi, bayrağın üzerinde kullanılan beyaz ve kırmızı renklerin çok eski bir ulus olan Bohemya bayrağının aynı renklerini taşımaktadır. Yıllarca sadece iki renk olarak kullanılan bayrak daha sonra Polonya bayrağının renklerine benzemesi ve aynı anlamı taşıması yüzünden araya üçgen olarak mavi rengin girmesine neden olmuştur. Mavi renk araya 1875 yılında yerleştirilerek bugün ki bayrağın tüm hatları meydana cıkmış olur. Bayrak Çekoslovakya bayrağı olarak resmi şekilde kullanılmaya başların ve 2. dünya savaşında iptal edilen bayrak savaş bittikten sonra tekrar eski yerine göndere çekilir. Ve üç renkli olarak o zamanda kullanılmaktadır.

Daha sonra bayrak yasası ile koruma altına alınan ve her ülkenin kendi bayrağına koyduğu yasalar gereği çek cumhuriyeti de kendi bayrağını yasasını oluşturur ve yırtılan bayrağın yerine yenisi yapılırken kanunen verilen ölçülerin dışına çıkması yasaklanır. Bayrak her zaman saygıyı hak eden ve ülkeleri ve içinde yaşayan ulusları temsil ettiği için gerekli konumda kullanılmak zorundadır.  Çek Cumhuriyeti Bayrağı Açıklaması ile kendi halkının temsilcisi olarak her gittiği ülkede göndere çekildiği andan itibaren halkını ve ülkesini temsil eden üç renkli bayrak olarak diğer bayraklar gibi saygıyı hak ediyor ve sadece görevli kişiler tarafından yıpranan ya da bozulan bayrak gönderlerden indirip tekrar göklere çekilebilir.

Çad Bayrağı

Bulgaristan Bayrağı