Cezayir

Cezayir Bayrağı Açıklaması

 

Cezayir Bayrağı 3 Temmuz 1962 yılında resmi olarak işlem görmüş ve bu gün ki son hali ile kullanılmaya başlamış. Her ülke gibi Cezayir’de kendi bayrağı üstünde tarih içinde yaşadığı olayları ifade edebilmek için kullandığı simgeleri bayrağında kullanıştır. Cezayir Bayrağı Anlamı ise zemini ortadan ikiye bölen ve dikey olarak kullanılan dikey şerittin bir tarafı yeşil diğer tarafı ise beyaz olarak kullanılan saten kumaşın tam ortasına hilal ve yıldız yerleştirilmiş. Aslında bayrağın tarihi 18. yüzyıla dayanmak ve bayrak zaman içersinde değişikliklere uğrayarak bugünkü son şeklini alarak göndere çekilmiştir. Solda kalan yeşil renkli kısmı Cezayir askerlerinin bağımsızlık için döktükleri kanı temsil ediyor.

Sağda kalan beyaz kısım ise barışı ve ruhsal sağlığı simgelerken ortaya koyulan hilal ve yıldız Osmanlı devletinin himayesinde olduğu dönemlerde bayrağa eklenmiş ve İslamiyet’i simgelemektedir. Cezayir devleti bağımsızlığını kazandıktan sonra bayrak için bayrak kanunu ile son halini almış ve kanunda bayrak koruma altına alınmıştır. Her ülke ve ulusun bayrağın ile anıldığına göre bayraklara karşı her zaman saygılı olunmak zorunda ve Cezayir Bayrağı Resmi yüzünden yırtılamaz, hırpalanan bayrak erine hemen yerine yenisi getirilmek ve göndere asılmak zorundadır. bayrak eni ve boyuna 2 . 3 ebatlarında çizilmiş ve yeni dikilen bayrak bu ölçülerin ve renklerin dışında kullanılamaz.

Cezayir bayrağı 1928 yılında ve daha sonraki yıllarda Fransasızlara karşı verilen bağımsızlık savaşında kullandıkları bayrak ile hemen, hemen aynı özelikleri taşımakta sadece bağımsızlığını ilan edildikten sonra üstünde yapılan bazı ufak geometrik desenler ile yeniden şekil alınması sağlanmıştır. Cezayir Bayrağı Açıklaması ile kendi ülkesinde bağımsızlıkların kazanmak adına verdikleri mücadeleyi ve dökülen kanları simgelerken aynı zamanda İslamiyet’e bağlı olduklarını ve Cezayir özerk bir devlet iken Osmanlı toprakların himayesinde olduğun göstermek için Hilalin eklediği bilinmektedir. Bayraklar hiçbir zaman hakaret içerek konumlarda kullanılamaz, yırtılamaz. Cezayir hükümeti de yasal olarak çıkardığı kanun ile bunu resmi olarak belgelemiş ve bayrağa saygı ibaresini kullanmıştır. Yıpranan bayrak görevliler tarafından yerinden alınır ve yerine yenisi takılır.

Danimarka Bayrağı

Çin Bayrağı