Çin Bayrağı Açıklaması

 

Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağı 1 Ekim 1949 yılında bugünkü hali ile kabil edilerek göndere çekilmiş ve günümüze kadar bu hali hiç bozulmadan gelen bayraklardan biri olma özelliğini korumuştur. Bayrak tam anlamı ile sadece kırmızı zemin üzerine oturtturmuş ve sadece birkaç tane simge ile Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağı olarak resmi olarak kanunlaşmış bir bayraktır. Kırmızı zemin üzerinde sol köşede yer alan altın sarısı renk de olan beş geç yıldız ve onun yay şeklinde çevrelenen küçük beşgen yıldızlardan oluşmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı ise kırmızı zemin renk komünizmin ve Çin halk Ulusunu, devrimi simgelemektedir.

Üst köşede yer alan ve büyük yıldızı çevreleyen küçük yıldızlar ise halkı, birlik beraberliği ve ülkede bulanan dört sınıfı temsil etmektedir.  Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağı Resmi ile günümüze kadar asla değişime uğramadan gelen nadir bayraklardan biri olarak kullanılmakta ve bayrak kanunu ile boyutlarında ve renginde en ufak bir oynama yapılmadan kullanılmak zorundadır. Oda diğer ülkelerin bayrakları gibi diğer ülkelerin bayrakların yanında yerini aldığı zaman gereken değeri görmekte ve göndere çekildiği zaman üstündeki simgeleri ve rengi ile ülkesini temsil etmektedir. Yasalar ile koruma altına alanın bayrak sadece görevlileri tarafından yerinden indirilebilir ve sadece yerinden yerine görevlileri tarafından çekilebilir. Yıpranan bayrak hemen imha edilerek ortadan kaldırılır.

Ülkelerin ve ulusun en büyük temsilcisi olan bayraklar sadece özel törenlerde ve devlet kuruluşlarında kullanılabilir ve diğer anlamda bayrağın kullanım her zaman yasaklanmıştır. Yırtılamaz ve kötü işler için kullanılamaz. Tüm ülkelerin bayrakları kadar koruma altına olan bayrak her zaman ulusu tarafından saygı ile karşılanır ve halkı tarafından titizlikle korunur. Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağı Açıklaması her zaman önemli olayları simgeleyen simgeler ile süslenmiş ve Japonya savaşı döneminde bile bayrak kendi özelliğini bozmadan muhafaza edilmiş ve ilk tasarımından hiç ödün verilmeden bu güne kadar gelmiş bir bayraktır. Kırmızı renginde her zaman korunan bayrak yıpranma anda yerinden kaldırılıp yerine hemen yenisini gökyüzüne çekilmesi zorunludur.

Cezayir Bayrağı

Cook Adaları Bayrağı