Danimarka Bayrağı Açıklaması

 

Danimarka Bayrağı en eski kullanımı olan bayraklardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor ve kırmızı zemin üzerinde artı şeklinde hac işareti ile iki renkten oluşuyor. Bir efsaneye göre Estonya’daki bir savaş kırmızı rengi ve beyaz haçı ile kral 2. Vlademar’a cennetten bir işaret olarak gönünmüş ve savaşı kazanmasına vesile olmuştur. Danimarka Bayrağı Anlamı ile değişik efsanelere neden olmuş ve hiç kimse tam anlamı ile bayrağın renklerinin nereden geldiği konusunda hem fikir olamamıştır. Kırmızı zemin üzerinde bayrağın köşelerine doğru uzanan beyaz haç bayrağın gönderi kısmına doğru kaymış ve bu günkü hali ile dünyanın en eski bayraklarından biri olarak kabil edilmiştir.

Danimarka Bayrağı Anlamı bir inanışa göre de haçlı seferleri sırasında bu bayrağı o dönemin papası tarafından haçlı komutanlara hediye etmesi olarak da söylenmekte ve Danimarka Bayrağı olarak resmi şekilde kullanılmaktadır. Bayrak diğer bayraklar gibi özel bir kanun ile bugün koruma altına alınmış ve kendi ülkesini temsil etmesi için her zaman gönderdeki yerinde asılı kalmaktadır. Ulus bayrağına haçlı seferleri sırasında kullanıldığı İnancı ile büyük bir saygı duymakta ve bayrak her zaman konuma altında kalmaktadır. Bayrak ta diğer bayraklar gibi her gittiği ülkede kendi ulusunu en güzel şekilde temsil etmek için gerekli göndere çekilmekte ve bayraklar arasında kendi yerini bulmaktadır.

Özel kanun ile koruma altına alınan ve ulusunu temsil eden Danimarka bayrağı Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsveç tarafından simgesi daha sonradan kabil görmüş kuzey ülkeleridir. Bayrak sadece devlet daireleri ve özel bayramlarda kullanılmakta ve yıpranma, yırtılma gibi durumlarda renginde ve boyutlarında asla oynama yapılmadan yeniden hazırlanmak orunluğu olan bayraklar arasında yerini almaktadır.  Dünyanın en eski bayrağı olarak bilenen nadir bayraklardan bir tanesi olarak kabul edilen Danimarka Bayrağı Resmi kendini temsil ettiği halkını anlatmakta ve kırmızı dökülen kanları ifade ederken beyaz haç ile Hıristiyanlığın simgesi olarak bilinmektedir. Danimarka Bayrağı Açıklaması ile diğer bayraklar arasında dünya bayrağı olarak her zaman saygın bayrak olarak yerini almakta ve ulusunu temsil etmektedir.

Dominika Bayrağı

Cezayir Bayrağı