Doğu Timor

Doğu Timor Bayrağı Açıklaması

 

Doğu Timor kökenleri Güneydoğu Asya ve Avustralya’ya kadar dayanmaktadır. Doğu timör halkını adalara ilk gelen Portekizliler 1581 yıllarında yönetmeye kalkmış ve 1964 yılına kadar ada halkı üzerinde yönetim hükmü sürmüşlerdir. Daha sonraki yıllarda ile komşu ülkelerden biri olan Endonezya tarafından işgal edilen ada 1975 yılına kadar Endonezya’nın vilayeti olarak kalmış ve 1999 yıllarında Birleşmiş Milletlerin araya girmesi ile bağımsızlığın kazanan ülke girdiği referandum ile bağımsızlığı kazandı. Ve Mayıs 2002 yılında kendi bayrağını resmi olarak ilan etti ve göndere çekerek resmi anlamda bayrağını kullanmaya başladı. Doğu Timor Bayrağının Anlamı kırmızı zemin üzerine bayrağın göndere gelen kısmında siyah ve altın sarı renkleri bulunmaktadır.

Doğu Timor Bayrağının Resmi ise kırmızı renk şimdiye kadar kaldığı yönetimlerde dökülen kanları ve halkını temsil ederken, sarı renk güneşi ve özgürlü temsil etmekte ve en uç kısımda yer alan ve siyah renk ise yası, ölümü temsile etmektedir. Siyah rengin ortasında bulanan ve beyaz renk olana beşgen yıldız ise halkını ve adaları temsil etmektedir. 2002 yılında çıkan özel bir yasa ile bayrak kanunu çıkartan ülke yetkileri bayrağı koruma altına almışlar ve resmi olarak kullanılan yasa ile bayrağın manevi değer dışında kullanımı ve her kötü amaç uğruna hareket edilmesini yasaklamıştır. bayrak asla delik, yırtık, soluk ve kötü amaçlar için kullanılmaz.

Tüm ülke bayrakları gömesi gereken en yüksek saygıyı hak etmesine karşı bazı kendiniz bilmez kişiler bazen garip davranışlar sergileyebiliyor ve bayraklarına olmadık saygısız davranışlar ile hareket edebiliyorlar. Oysa her ülke kendi bayrağını hazırlarken ülkesinin o güne kadar yaşadığı tüm zorlukları göz önüne seren simgeler kullanıyor ve kişilerin bir bez parçası olarak gördükleri bayrakları simgeler yüzünden aslında çok büyüt k değeri hak ediyor. Doğu Timor Bayrağının Açıklaması ile bu saygılı hak eden bayraklardan ve ülke nasıl bağımsızlığını ele aldığını anlatan yaklaşımları ile bayrağına rengini vermiş ve göklerde kendine ait yerini bularak bayrağın özgürce dalgalanmasını sağlamıştır. Bayrağa saygısızlık kabul edilemez.

Kongo Bayrağı

Dominik Bayrağı