Fas

Fas Bayrağı Açıklaması

 

17 Kasım 1915 yılında kullanılmaya başlanan ama ülke bağımsızlığını ilan ettikten sonra üzerinde küçük değişikler yapılarak kullanılmaya başlayan bayrak, bayrak kanunu ile resmi bir şekilde kullanılmaya başlanmış ve bayrak bugünkü hali kırmızı zemin üzerinde yer alan yeşil beşgen yıldız ile devlet arması olarak bayrağa sembolize edilerek işlenmiştir. Fas Bayrağı Anlamı ise kırmızı bir dönemler hanedanlık olan Fas’ın geçmişini temsil eder ve üzerine işlen Süleyman’ın mühür’ü ise dinlerine olan düşkünlüklerini ifade etmek üzere bayrağa sembolize edilmiştir. Bayrak bugünkü boyutları ile hala kullanılmakta ve üstünde yapılacak değişiklikler sadece kanun çerçevesinde değiştirilecektir. Fas bayrağı sadece kırmızı renkli iken bağımsızlığını kazandığı zaman diğer bayraklardan ayrılmak için mühür eklenmiştir.

Süleyman’ın mühür’ü bayrağa hanedanlık zamanında eklenmiş ve Allah ile olan bağlantıların ifade ettiğini temsil etmektedir. Fas Bayrağı Resmi ülke bir dönemler Fransa’nın ve İspanyanın sömürgesinde kalmış daha sonra bağımsızlıkların aldıklarında bayrak bir daha değişime uğramadan günümüze kadar gelerek göndere çekilmiş ve diğer ülke bayrakları ile birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Bayrağın boyutları 2,3 olarak belirlenmiş ve eskiye bayrak rengi ve boyutları asla değişmeden hemen yenisi ile yer değiştirme zorunluluğu getirilmiştir. Bayrak kanunda ayrıca bayrağı gönderden sadece görevli kişilerin indirebileceği, yırtıma, sökülme gibi durumlarda hemen yenisi ile değiştirilme zorunluluğu vardır. Bugünkü son hali ile diğer ülke bayraklarını yanında yer alan almaktadır.

Kırmızı rengi her zaman benimseyen ve hanedanlık yıllarından beri kullanan Fas devleti hala bu rengin kendileri için çok özel olduğunu ve Süleyman’ın mühür’ü ile dinlerine ve Allaha daha yakın olduklarını simgelemek için bayrakta bunu sembolize etmişlerdir. Ulus yıllarca hanedanlık ve sömürge altında kaldıktan sonra bağımsızlıkların ilan etmiş ve bayrakları her ülke bayrağı gibi hak eden değerini alarak diğer bayraklar ile göndere çekilmiş ve ulusunu temsil etmeye başlamıştır. Bayraklar her zaman kendi ülkelerini tarihini ve gelecekte olan beklentilerin ifade etmek için simgeler kullanılarak hazırlanır ve gökyüzünde dalgalanması için göndere çekilir. Fas Bayrağı Açıklaması bayrağa hakaret edilemez ve yazılı olarak saldırıda bulunamaz.

Fransa Bayrağı

Fiji Bayrağı