Gabon

Gabon Bayrağı Açıklaması

 

Gabon bayrağı resmi olarak 9 Ağustos 1960 yılında göndere çekilmiş ve hala kullanılmada olan ulus bayrağıdır. Gabon devleti de kendi bayraklarını oluşturmak isterken Pan-Afrika renklerini baz alarak kendi bayrağını oluşturmuş olan ülkelerden bir konumunda olup bayrak hala kullanımda bulunmakta ve bayrak yatak üç şeritten ve renkten meydana gelmektedir. Gabon Bayrağı Anlamı ise en üst köşede yer alan yeşil renk, ortada yer alan sarı renk ve en son mavi renkleri ile ülkeyi temsil eden renkler bayrağa simge olarak yerleştirilmiş ve yeşil renk ülkenin ormanlarını ve yeşil alanların temsil ederken kullanılmış.  Sarı renk güneşi ve ülkenin ekvator hattından geçtiğini ifade etmek için kullanılmış. Mavi renk ise denizi ve bolluğun simgesi olarak bayrakta yerini almış.

Gabon Bayrağı Resmi yıllarca Fransa’nın sömürgesinde kalan devlet bağımsızlığın kazandığı andan itibaren kendi bayrağını göndere çekmiş ve resmi bayraklarında kullanılan devlet armasında bayrağa eklemiştir. Armalı bayrakları sadece devlet törenlerinde kullanılıyor ve göndere ise görevli kişiler tarafından çekilebiliyor. Devlet arması bayrağa 1963 yılında eklenmiş ve ülkesinde yetişen ve kullanılan öğeleri simge halinde armaya işlenmiştir.  Denizin Gabon devleti için ne kadar önemli olduğunu vurgulama için zemini mavi olarak hazırlanan armada yine aynı zamanda ekonomisinde önemli yer tutan okoume ağcı köklü olarak altın sarısı işlenmiş ve ağacın ne kadar önemli olduğu simgeler halinde anlatılmış.

Yine denizin ve ekonomideki yeri anlatılırken gemicilikte ne kadar ileri gittikleri ifade edilmiş ve armayı kendi ülkesinin simgesi halinde olan iki siyah panter temsil etmekte ve en alt kurdelede “Birlik, İş, Adalet ” yazısı göze çarpabiliyor. Bayrak çıkartılan yasalar gereği ve bayrak yasası ile her zamanki gibi koruma altına alınmış ve boyutlarında, renginde asla oynama yapılamaz ve eskiyen bayrağın yerine yenisi yapılırken bu ölçülerin dışına çıkılması ve renklerde oynama yapılması yasaktır ibaresi ile her zaman desteklenmektedir. Gabon Bayrağı Açıklaması Gabon bayrağında diğer ülkeler ile birlikte göklerde dalgalanıyor ve kendi ülkesini ve ulusunu temsile temek için yerinde gönderde bekliyor.

Grenada Bayrağı

Filipinler Bayrağı