Gambiya

Gambiya Bayrağı Açıklaması

 

Ülkenin resmi bayrağı olarak Şubat 1965 yılında göndere çekilen bayrak birkaç kez değişime uğrasa bile bu günkü son hali ile beş yatay şeritten oluşmuş ve renkleri sıra ile kımızı, beyaz, mavi ve yeşil olarak yatak bir şekilde şeritler halinde yerleştirilmiştir. Bayrağın boyutları ise 2,3 arasında olup bayrak kanunu ile bayrak koruma altına alınmış ve asla kanun dışına çıkılarak boyutları ve rengi ile oynama yapılamaz ibresi getirilmiştir. Gambiya Bayrağı Anlamı ise en üst köşeye yerleştirilen kırmızı renk güneşi ve ülkeye yayılan güneşin ışınların temsil etmekte arada kalan beyaz renk ise barış ve birliği temsil etekte yeşil renk ise ülkenin tüm doğal zenginliklerin gözler önüne sermek için bayrağa sembolik bir şekilde yerleştirilmiştir.

Ülke yıllarca başka ülkelerin sömürgesi altında kalmış ve özellikler Fransa ve İngiltere altın aramak için ülkeyi sömürgesi altında tutmuş 1821 yılında İngiliz sömürgesinde tutulurken bayrağı mavi zemin üzerinde İngiliz kraliyet arması ile sembolize edilmiş ve 1887 yılana kadar bu renk bayrak göndere çekilmiş. 1964 yılında bağımsızlığını kazanan ülke kendi bayrağını tasarımını yapmış ve aynı zamanda devlet armasını da hazırlayarak bağımsızlığını ilan edildiği yılda resmi olarak kanunlaştırılıp göndere çekilmiştir. Gambiya Bayrağı Resmi arması ise devlet törenlerde kullanılan bayrakta yerini almış ve en son bugünkü hali ile kullanıma başlanmıştır.

Gambiya bayrağı da diğer bayraklar gibi bayrak kanunu ile korunmakta ve bayrak kesinlikle kötü amaçlar ile kullanılamaz, yırtılmaz, buruşturulamaz ve yırtılan bayrağın yerine hemen yenisi konulmak sürati ile sadece görevli kişiler tarafından kullanılabilir ibaresi düşürülmüştür. Gambiya Bayrağı Açıklaması armasında yer alan ülkenin iki etnik grubu Mandinka etnik grubu ve Fula etnik grubu işçilerini kullandıkları tarım aletleri armada işlenmiş ve tarımın ülke için ne kadar büyük bir önem kaynağı olduğu simgeler halinde gösterilmiştir. Armada ayrıca palmiye ağacının önemini de vurgulamak ekonomik değeri gözler önüne serilmiştir. Bayrak diğer dünya bayrakları gibi göndere çekilmiş ve ülkesini diğer bayraklar ile birlikte gönderde temsil etmekte ve gerekli manevi saygıyı almaktadır.

Güney Sudan Bayrağı

Gana Bayrağı