Gana Bayrağı Açıklaması

 

Gana bayrağı ilk 5 Mart 1957 tarihinde kullanılmaya başlanmış ve Etiyopya bayrağından esinlenerek renkleri düzenlemiştir. 2. dünya savaşı yıllarında sömürgeci ülkeler bağımsızlın ilan eden ülke diğer ülkelere. Örnek teşkil ederek ilk Afrika ülkeleri arasında bağımsızlığını ilan eden ülke konumundadır. bayrağı ile diğer birçok ülkeye ilham kaynağı olmuş ve Gana Bayrağı Anlamı ile diğer bayrakların önüne geçmiştir. Bayrak üç yatay çizgiden meydana gelmiş ve kırmızı, sarı ve yeşil derkleri ile sembolize edilmiştir. Sadece sarı bandın üstünde diğer bayraklardan ayrı bir anlam kazanması için siyah renkte beşgen bir yıldız konumlandırılmıştır ve bayrak bugünkü hali ile hala kullanılmaya devam etmektedir.

Gana Bayrağı Resmi Yeşil renk ile sahip olduğu dünya üzerindeki yeşil alanları ve ormanları sembolize etmiş, sarı renk ile ise ülkenin sahip olduğu yer altı zenginliklerin anlatmak istemişlerdir, kırmızı renk ile ise ülkenin bağımsız olabilmesi için akıtılan kanları ve özgür olmak için ne kadar çaba sarf ettiklerin anlatmışlardır. Ortada bulanan siyah beşgen yıldız ise Afrika Ülkesinin her zaman özgür olmak istediğini artık sömürülmek istemediklerini ifade etmekte ve simgeler ile bunu tüm dünyaya ispat etmeye karar verilmiştir. Gana bayrağı daha önceden İngiliz sömürgesinde olduğu dönemlerde mavi renk üzerinde İngiliz bayrağı ile kullanılmıştır. Daha sonraki yıllarda ise Afrika Devletler Birliği kurulmuştur.

Afrika Devletleri Birliği kuruduğu zaman bayrak üç yıldız haline dönüştürülmüş ama birliğini ömrü uzun olmadığı için birlik dağılmış ve yıldız tekrar kendi öz haline tek yıldız olarak kalmış ve 1966 yılından sonra bayrak bugünkü hali ile bayrak kanun ile kanunlaştırılarak kullanılmaya başlanmıştır. Devlet armalı bayrak sadece özel kutlamalarda kullanılıyor. Gana Bayrağı Açıklaması sömürgecilerin altına hücum ettiği yıllarda altın bulamayınca yerine köle ticaretine başlanan ve o yıllarda İngiltere ve Fransa’nın sömürgesinde kalan ülke bugün bağımsızlığını kazandıktan sonra tasarımını gerçekleştirdiği bayrağı göndere çekerek kullanmakta ve diğer bayraklar gibi orda hak ettiği yerde kendi saygınlığını alarak dalgalanmaktadır. 1966 yılından bayrakta başka bir değişikliğe gidilmemiştir.

Gambiya Bayrağı

Gine Bissau Bayrağı