Gine Bissaau Bayrağı Açıklaması

 

Gine Bissaau bayrağı 1973 yılında resmi olarak kabul edilmiş ve göndere çekilerek ülkenin resmi olarak bayrağı ilan edilmiştir. Birçok Afrika ülkesi gibi sömürü altında kalan ülke kendi bağımsızlığını kazandığı anda diğer ülkelerin bayraklarının rengine yakan renkler kullanmıştır. İki rengini yatay olarak kullandığı bayrağında bir rengini dikey olarak kullanarak diğer bayraklara benzemeden kendini ülkesinin bayrağını göndere çekme yoluna gitmiştir. Gine Bissaau Bayrağı Anlamı ise yine diğer bayrakların renginin aynısı olarak dikey olarak kırmızı rengi kullana ülke, yatak olarak da üste sarı rengi almış ve altta kalan yeşil renk olmuştur. Göndere çekilen karafa gelen kırmızı zemin üzerine siyah renkte beşgen yıldız ile bayrağı bütünleştirmiştir.

Gine Bissaau Bayrağı Resmi bayrağın dikey kısımda kalan kırmızı rengi halkın bağımsızlığın alırken döktüğü kanları ve çekilen acıyı temsil etmekte, sarı renk ise çalışma ve güneşi temsil ederken kendi ülkesinin zengin maden yataklarında ifade edebilmek için sembolik olarak bayrağa yerleştirilmiş bulunmaktadır. Yeşil renk ise umutlarını, ülkenin doğasını ve yarınlar için güzel dilekleri olduklarını ifade ederken kırmızı zemin üzerinde bulanan siyah beşgen yıldız ise Afrika’yı ve Afrika halkının çektiği acıyı ifade edebilmek için bayrağın göndere çekilen kısmına yerleştirilmiştir. Ayrıca barış ve özgürlük temsilcisi olarak bayrak da yerini aldığını söyleyenlerde vardır. Gine Bissaau Bayrağı başka bayraklara benzediği için yenden tasarlanarak bugünkü şekli alınmıştır.

Ülke Portekiz sömürgesinde olduğu dönemlerde daha farklı bayraklar kullanılmış ve bayrak daha sonraları yeşil burun Adası bayrağına çok benzerliği ile dikkat çekince bayrağın renklerinde oynama yapılmadan sadece simetrik kesimlerini yerleri değiştirilerek son kullanılan bayrak halini alması sağlanmıştır. Gine Bissaau Bayrağı Açıklaması ile her bayrak gibi dökülen kanların, ekonomisini, halkı için arzularını sembolize ederek kendini dünya ülkelerine ifade edebilmekte ve diğer bayraklar gibi oda kendi yerinde göndere çekilerek dalgalanmaktadır. Çıkan yasa gereği göndere bayrağı sadece görevli çekebilir ve alabilir. yıpranan bayrağın renginde ve işlevinde hiçbir oynama yapılmadan yerine yenisi getirilerek hemen kullanıma hazır olması istenmektedir.

Gana Bayrağı

Gine Bayrağı