Gürcistan Bayrağı Açıklaması

 

Gürcistan Bayrağı 14 Ocak 2004 yılında kabul edilen bayrağı olup beş haçlı bayrak ortaçağ Gürcü Krallığın bayrağı olarak kullanılmış ve Gürcistan Sovyetler Birliğinden özgürlüğünü aldığı zaman aynı bayrağı tekrar kullanmak istemiş ve üzerinde ufak tefek değişiklikler yaparak tekrar kullanmaya başlamıştır. Gürcistan Bayrağı Anlamı bayrak iki renk den meydana gelmekte ve kırmızı ve beyaz rengin kullanıldığı bayrakta zemin beyaz olarak işlenmiş ve üzeride bayrağı dörde bölen haç ve artı şeklide kalan diğer karelerde ise yine küçük haçlar yerine yerleştirilmiştir. Hem göndere çekilen bölgede hem de dalgalanan kısımda haç şekleri görünmektedir. Gül devrimi ile yönetime gelen Birleşik Ulusal Hareket tarafından bayrak yeniden göndere çekilmiştir.

Gürcistan Bayrağı Resmi Gürcistan 1918 yılında kullandığı bayrak ise kırmızı zemin üzerinde sol köşesinde göndere çekilen kısımda yer alan beyaz ve siyah renklerden oluşan bayrağını 1921 yılına kadar kullanmış ve Sovyetler birliğinin yönetimine girdi.  1921 yılında ise sosyalist devletin yine zemini kırmızı olan ve Sovyetler birliğinin orak ve çekicinin simge eden bayrak 1990 yılına kadar kullanılmış ve ülke Sovyetlerden gül devimi ile bağımsızlığını aldığı zaman vatanseverler tarafından kullanılan ve ortaçağ zamanda hanedanların kullandığı bayrak parlamentoda kabul edilerek tekrar göndere çekildi. Daha sonraki zaman içinde devlet armalı bayrakta yerin alarak ülke diğer devletlerin arasında bayrağını göndere çekerek yerini almış oldu.

Devlet armasında ise yine arka planda haç varken bu sefer karelerde yer değişmiş ve sol köşede beyaz zemin kırmızı haç, sağ tarafta ise kırmızı zemin beyaz haç kullanılmış bayrağın alt kısımlarında ise kımızı rengin altına beyaz renk gelerek farklı bir tasarım sağlanmıştır. Armanın tam ortamında ise kral tacı bulunmakta ve şahlanmış bir atın üstün de yerde ejderhan öldürmeye çalışan bir şövalye ile şövalyenin başında ise güneş simgesi kullanılmıştır. Gürcistan Bayrağı Açıklaması ulusun dine olan düşkünlüğü ve ulusun vatanın korumak için vereceği mücadeleyi simgeler ile anlatan bu armalı bayrak sadece devleti resmi törenlerde ve bağımsızlık günlerinde kullanılan özel bir bayrak olarak gönderde yerini almaktadır.

Hırvatistan Bayrağı

Guyana Bayrağı