İtalya Bayrağı Açıklaması

 

Dünyanın en eski ülkelerinden birisi olan İtalya, bayrağını dikey şeritli renkler ile oluşturmuştur. Bu detayda ise üç ayrı renk vardır. Beyaz, yeşil, kırmızı renkleri kendi bünyesinde bulunduran bayrağın bu renkler içinde de anlamları vardır. Bayrağı kırmızıçizgiler ile ayıran ve bunları da eşit büyüklükteki yerleşimi ile karşımıza çıkaran noktaları vardır. İtalya Bayrağı Anlamı, Fransız devriminden sonra İtalyanların bu devrimden etkilenmesi üzerine oluşturmuş olduğu bir detaydır. Bu detay üzerinde ise yeşil ve beyaz renklerin tamamen Fransız sembolünü barındırması da durumda etkili olmuştur. Bayrak için detay düşünüldüğünde ilk bakılan ülke ise etki altında oldukları ülke olan Fransa olmasının nedeni de bu olmuştur.

İtalya Bayrağı Resmi olarak bakıldığında yeşil rengin bulunmasının rivayeti; Milan askerlerinin üniforma renkleri olmasıdır. Bu renklerin kabulü olarak etkili olan Milan askerlerinin çok iyi savaşçılar olduğunu ortaya koymasıdır. Bayrağın bir diğer anlamı ise Napolyon Bonapart, ülkesinin bayrağının renklerinde değişiklik yapmak istemiştir. Mavi aslında Fransız bayrağında bulunan renk yeşilken mavi olmuştur. Bu nedenle de ülke temel detaylar olarak yeşil rengi Napolyon değiştirdiği için tercih etmiştir. Beyaz renk ise barışı temsil eden renk olmuştur. Bayrağın kırmızı rengi ise ülkenin özgüven ve güç niteliklerine uygun olması olacaktır. Bu nitelikler ile bayrağın bütünlüğü de sağlanmış oldu.

İtalya Bayrağı Açıklaması için farklı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerden ilki Avrupa karşıtı olan ve Kuzey Ligi Partisinin de aynı zamanda lideri olan Umberto Bossi bayrağa hakaret etmiştir. Bu bayrağa ettiği hakaret ise tuvalet kâğıdına benzediği yönünde olmuştur. Bossi bunun üzerine ülkesi kanunları tarafından 16 ay boyunca hapis yatmasına karar verilmiştir ancak bunun ertelenmesi durumu yaşanmıştır. Ancak daha sonrasında davanın devam etmesi üzerine hâkim tarafından politikacı suçlu bulunmuştur. Bu kararın çıkmasının hemen ardından çıkan bir diğer karar ile yaşlı politikacının vadeli olarak askıya alınan bir ceza indirimine gidilmesine karar verilmiştir. 59 yaşında ki yaşlı siyasetçi bu sözleri ceza almasına rağmen karşılık görmemiştir. İtalyanlar için bayrağın manevi değerinin olduğunu da bu olayla görmekteyiz.

İsviçre Bayrağı

İspanya Bayrağı