Kazakistan

Kazakistan Bayrağı Açıklması

 

Kazakistan ülkesi SSCB dağıldıktan sonra kendi bağımsızlığını almasının hemen ardından ilk iş olarak bayrağını oluşturmuştur. Günümüzde kullanılan bayrak son yılların en temel bayraklarından birisi olmuştur. Bunun nedeni ise tam bir bağımsızlık mücadelesinin simgesi bayraklarına yansımıştır. Türklerin geleneksel rengi olan Türkuaz rengi bu bayrak üzerinde kullanılmıştır. Bu bayrağın renginin en temelinde ise tam bir Türklük özelliklerinin yatması olmuştur. Kazakistan ülkesinin bayrağı aynı zamanda bağımsızlık günleri olan 4 Mayıs 1992 yılı itibari ile kabul görmüştür. Bayrağın aynı zamanda tasarımcısı ise Şaken Niyazbekov olmuştur. Kazakistan Bayrağı Anlamı, bayrağın ölçü olarak dünya bayrakları ile aynı ölçülere hâkimdir. 1:2 oranında olan bayrağın ölçüsü üzerinde bulundurduğu işlemelerin oranları ile aynı olmuştur.

Kazakistan bayrağın üzerinde bulunan renk sarı ve Türkuaz renklerin anlamları bulunmaktadır. Özellikle gök mavisini belli eden bu renk ile Türk devletinden olma özelliğini korumasını ortaya koymuştur. Bunların yanı sıra bayrak üzerinde sol kısımda bulunan bir işleme de bulunuyor. Bu işlemenin anlamı ise Altın Ordu devletinin simgesinin işlemesidir. Bu ise onların bu devletin devamı olduklarının ispatıdır. Aynı zamanda da Kazakistan ülkesine bağlı olan bir geleneğinde bir simgesi olarak kendini gösterecektir. Kazakistan Bayrağı Resmi, bu bayrak kültürün kendine özgü ve has olmasını simgelemesi nedeniyle oldukça farklı bir detay içerir. Bayrakta bulunan simgeler içinde güneş ise sarı olarak gösterilmiş ve altında ise bir kartal resmi vardır. Bu ise özgürlüğün bir timsali olarak bayrak üzerinde işlenmiştir.

Kazakistan Bayrağı Açıklması olarak hemen içinde yer alan bir diğer alan ise bayrak üzerinde bulunan yedi bağımsız Türk milletini de simgeleyen ifadelere yer verilmiş olmasıdır. Bunun yanı sıra bayrakta bulunan koç boynuzu ise bir nakış olarak işlenmiştir. Bu nakış tam bir kazak kültürünü ifade eder. Aynı zamanda bayrağın göndere çekilme kısmı ise sol kısımda bulunan işleme üzerinden sağlanmıştır. Bu bayrağın işleme kısmı gelenekçi bir toplum yapısını göstermiştir. Her Türk milletinde olduğu gibi bu ülke içinde bayrak saygı görmesi gereken bir kişiliğe büründürülmüştür. Bu nedenle ülkede kanunlarla korunmuştur.

Katar Bayrağı

Kenya Bayrağı