Kolombiya Bayrağı Açıklaması

 

Kolombiya ülkesi bağımsızlık ilanından sonra 26 Kasım 1861 yılı itibariyle bayrağını oluşturmuştur. Bayrağın günümüz kullanımını ilk olarak Venezuela için tasarlamış olması da farklı bir detay oluşturmuştur. Bu durumun hemen ardından ise Simon Bolivar ise önderlik yaparak özel bir bayrak oluşturmuştur. Büyük Kolombiya bayrağı oluşumu ise 1861 yılına dayanması ile dünyanın en eski bayraklarından birisi olmuştur. Kolombiya Bayrağı Anlamı, içerik olarak Ekvador ve Venezuela üzerinde bir detay oluşturur. Bu detay ise temel tasarım üzerinde olmuştur. Bayraklar için aynı özellikleri taşıma durumu ise bu nedenden dolayı söz konusu olmuştur. Ülkenin bu bayrağının anlamı ise özgürlük ve bağımsızlık olmuştur. Anlam ve içerik bakımından ülkenin tüm temel öğeleri ile örtüşmektedir.

Kolombiya Bayrağı Resmi, ülke bayrağı üzerinde bulunan üç renk hemen hepsi ayrı bir ruhu temsil eder. Bunlar arasında bulunan ilk renk ise sarıdır. Bu renk oldukça büyük bir yer kaplar. Diğer ikisi ise mavi ve kırmızı renktir. Bunlar ise bayrağın diğer yarısını bölüşmüşlerdir. Sarı rengin temel esası ise ilk olarak egemenlik ve bağımsızlık temellerini esas alır. Mavi ise asalet, sadakat ve uyanıklığı ifade eden temsillere sahiptir. Kırmızı ise her ülke bayrağında olduğu gibi cesaret örneklerini konu alır. Bu rengin cesaret kadar cömertlik öğeleri de bulunuyor. Kaybedilen vaktin ise bu anlamda halkı için değeceğinin ifadesini oluşturmuştur.

Kolombiya bayrak anlamında içerik olarak mücadele rengini kırmızı olarak kullanır. Kolombiya Bayrağı Açıklaması renklerinde farklı içeriklerde vardır. Diğer görüşlere göre içerik olarak sarı renk ülke içinde bulunan maden kaynaklarını temsil eder. Bunun dışında mavi renk ise ülkenin bir okyanus ülkesi olması nedeniyle bunu bayrağına yansıtmak istemesinden dolayı kullanıldığı yönündedir. Burada bulunan kırmızı renk ise tek anlam taşır, bağımsızlık için akan kanı anlatan bir ifadeye yer verir. Kolombiya bayrağının daha öncesinde kullanılan şekillerinde ise sarı ve mavinin ağırlığı daha fazlayken günümüzde bu oranın çoğunluğu sadece kırmızıya verilmiştir. Ülkenin bayrağının tam ortasında önceki dönemlerde bir arma da bulunurken günümüzde sade bir bayrak seçilmiştir.

Kiribati Bayrağı

Komorlar Bayrağı