Kuveyt

Kuveyt Bayrağı Açıklaması

 

Dünyanın en zengin ülkeleri arasında bulunan Kuveyt, zengin maden yatakları rezervi ile dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir ülkedir. Bu nedenle kendi bayrağında taşımış olduğu anlamlar da yine bu noktada kendi içeriğini taşımaktadır. Kuveyt bayrağını ilk kez 7 Eylül 1961 yılında tasarısını yapmıştır. Daha sonra ilk kez göndere çekilme tarihi olarak 24 Kasım 1961 yılını tercih etmiştir. Bu nedenle göndere çekildiği tarih itibariyle yenilik gösteren bu bayrak ise herhangi bir değişime o tarihten itibaren uğramamıştır. Bayrak yatay olarak bulunuyor. Ancak görünüm olarak üç boyutlu bir görüntü içermiştir. Bayrağın sol kısmında bulunan köşeli bölüm ise anlamı ile özel bir detay içerir. Kuveyt Bayrağı Anlamı, bayrağı içeren ve bu anlamda yüksek bir detaya da sahip olan bayrak dört ana renkten oluşur.

Kuveyt Bayrağı Resmi, bayrağın rengi olarak kırmızı, yeşil, beyaz ve siyah renkler olarak kombine edilmiştir. Ülke milli değerlerine sahip çıkma açısından oldukça güçlü bir bağa sahiptir. Bunu şairlerinin bayrak üzerine yazmış olduğu şiirlerden anlamak ise mümkündür. Bayrak için yazılan ve Safie Al- Deen Al Hali adlı bir şair tarafından dize getirilen şiirde renkler anlatılmıştır. Ona göre bu renklerin anlamları ise beyaz yaptıklarını, siyah renk ise savaşlarını, yeşil renk topraklarını ve kırmızı ise kılıçlarını gösterdiğini şiirinde açıkça ifade etmiştir.

Kuveyt bayrağı dünyanın en ilginç bayraklarından birisidir. Beyaza en az yer veren ülkelerden birisi olarak dikkat çeker. Bunların yanı sıra bayrak üzerinde bulunan asım kuralları da belli yasalara tabi edilmiştir. Kuveyt Bayrağı Açıklaması kadar ifade etkisi yaratan bir diğer durum ise asım kurallarıdır. Bunlar yatay olarak asıldığı zaman yeşil şerit üste gelecek şekilde asılmalıdır. Ancak dikey olarak asılırsa da yeşil şerit bayrağın sağında kalmak şartı ile ortaya konacaktır. Bu bayrakta bulunan özel asım kuralları ise özellikle dikkat çeken konular olmuştur. Bayrakta bulunan siyah ve kırmızı kısmın çok yer kaplaması ise ülkenin gücünü temsil eder. Bu ülkenin özel petrol rezervlerinin bulunması nedeniyle çok zengin olması da bayrağın etkisini göstermiştir.

Küba Bayrağı

K.K.T.C Bayrağı