Lüksemburg Bayrağı Açıklaması

 

Lüksemburg bayrağı, ülkenin tarihi geçmişini ortaya koyan bir yapıdadır. Belçika Hollanda ve Lüksemburg birleşimi ile Benelüks’ ü oluşturan ülkelerden biris olmuştur. 1949 yılı itibariyle kendisi NATO’ ya üye olmuştur. Aynı zamanda ülkenin 2007 yılında Avrupa Kültür Başkenti olması da ülkenin son derece önemli bir konuma sahip olduğunu gösterir. Çok küçük bir ülkedir. Ancak ülkenin değerleri oldukça güçlü olması nedeniyle halkına düşen milli gelir son derece büyüktür. Ülkenin toprak ölçümü ise bir il niteliği taşır. Avrupa’ nın en küçük ülkelerinden birisi olarak bulunmaktadır. Lüksemburg Bayrağı Anlamı, ülkede yer alan bayrak tasarım olarak Fransa ülkesine ait olarak bir esinlenme taşıması söz konusu olmuştur.

Ülkenin bayraklarına bakıldığı zaman son derece detaylı içeriklere sahiptir. Bu nedenle bayrakta yer alan tüm ayrıntılar ise şerit halinde bayrağa eklenmiştir. Lüksemburg Bayrağı Resmi, ülkenin özellikle Fransa hayranlığı nedeniyle bayrağına yansıyan bir simge oluşturması da dikkat çeken bir başka ayrıntıdır. Bu ülke sürekli olarak işçi göçü alan bir ülkedir. Ülkenin bayrağına bakıldığı zaman ise üç şerit halinde bir bayraktan söz etmek gerekecektir. Bayrakta bulunan renkler ise mavi, kırmızı ve beyaz olarak bulunuyor. En üstte bulunan renk kırmızı hemen onu takip eden renk ise beyaz ve ortada bulunur. En alt kısımda ise mavi renk bayrağın kombine olmasına yardımcı olur.

Lüksemburg Bayrağı Açıklaması, yatay şekilde bulunan ülke bayrağının kırmızı anlamı geçmişten günümüze verdikleri savaşların sonunda dökülen kanların ifadesidir. Bunu hemen yanında olan takibini yapan beyaz renk ise sürekli olarak barış içinde yaşama telaşının olduğunu ifade eder. Dünyanın en barışçıl ülkelerinden biri olarak tanınmasını da bu bayrak üzerinden görmek mümkün olmuştur. Bayrak asıl hedefini ise Fransa bayrağından etkilenmesi ile oluşturmuştur. Bu nedenle bayrakta bulunan mavi renk ise Fransa’ ya atıfta bulunulmak istenmiştir. Genel hatları ile Lüksemburg bayrağı ilk bakışta Hollanda’ nın bugünkü bayrağına benzerliği ile dikkat çekmiştir. Bayrak Fransa bayrağından da özel bir esinlenme ile açık bir şekilde tasarımını tamamlamıştır. Bayrak özel kanunlarla bu ülke de korunmaktadır.

Lubnan Bayrağı

Laos Bayrağı