Macaristan

Macaristan Bayrağı Açıklaması

 

Macaristan bayrağı 1957 yılında kabul görmüş bir ülke bayrağı olup bayrak bu günkü halinde kullanılan renkleri aynı kalmış ama bayrak üstünde değişik devlet armaları ile kullanılmış ve en son şimdiki kullanılan hali ile göndere çekilmiş ve bayrak kanunu ile yasalaştırılmıştır. Bayrak üç ana renkten meydana gelmekte ve yatay şeritler halinde en üste kırmızı renk ortada beyaz renk kullanılmış ve en son yeşil renk kullanılarak bayrak kendi ulusunun yaşadıkların renkleri ile yansımıştır. Macaristan Bayrağı Anlamı ise kırmızı renk bu bağımsızlıkları uğruna dökülen kanı ve özgürlüğü temsil ederken, beyaz dostluğu ve barışı göstermekte, yeşil ise ulusun refahını ve geleceğini simgelemektedir.

Macaristan Bayrağı Resmi Macaristan Avusturya ile aynı sınırları kullandığı zamanlarda ilk Macar bayrağı ile temsil edilmiş ve bayrağın ortasında tam beyaz şerit üstüne gelen bölümde iki melek simgesi işlenmiş ve arma olarak zemini kırmızı hazırlanan ve üstünde dini simgeleyen haç yerleştirilmiş ve haçın üstüne kral tacı yerleştirilmiştir. 1940 yılında ise bayraktan iki melek figürü çıkartılarak sadece devlet arması olarak ortasında kullanılan dini ve kralı simgeleyen tacı kalmıştır.1949 yılında ise komünist rejimin yönetimi altına giren ülkede bayrak arması tamamen değiştirilmiş.  Göndere bu kez zemin renkleri aynı kalmak şartı ile ortası yeşil ve kenarları altın sarısı defne dalları ve en ortasında ise orak ve kama simgesi yerleştirilmiştir.

1957 yılında yine komünist yönetimi bayrağın şeklini değiştirmiş ve kırmızı, beyaz ve yeşil zemin aynı kalarak bu gez devlet arkasının renkleri de değişerek daire şeklinde bir altın sarısı bir defne dalı ile süslenmiştir.  çeleğin etrafını süsleyen kırmızı bir kurdele ile renklendirilmiş en üste ise kırmızı beşgen bir yıldız yerleştirilmiştir. 1989 yılında yapılan devrim ile doğu Bloğunun çökmesi ile kendi bağımsızlığın ilan eden ülke için Macaristan Bayrağı Açıklaması bayrak yeninde tasarımdan geçirilmiş ve önceki yıllarda kullanılan armalar bayraktan çıkartılarak bugünkü son halini alarak göndere çekilmek üzere resmi olarak kabul görmüştür. Dünya bayrakları ile aynı gökyüzünü süsleyen bayraklardan biri olmuştur.

Malavi Bayrağı

Madagaskar Bayrağı