Makedonya

Makedonya Bayrağı Açıklaması

 

Makedonya bayrağı göndere bağımsızlığını aldıktan sonra bugünkü hali ile çekildi ve resmi olarak kullanılan bayrak olarak kaldı. İlk bayrağını 1944 yılında göndere çeken ülke o dönemlerde Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti iken kullanmaya başlanmıştır. Ülke 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyetinde ayrılarak Makedonya ismini alarak bağımsızlığın ilan etti. Bağımsızlığından sonra tasarlanan bayrak yine kırmızı zemin üzerine mitolojik güneş figürü kullanıldı. Güneş figürü Büyük İskender’in babasının mezar taşından esinlenerek bayrağa yerleştirilen güneş figürünü Yunanistan kendilerine ait olduğunu savunarak bayraktan çıkartılmasını talep etti ve bayrak tekrar şekil değiştirmek zorunda kaldı. Makedonya Bayrağı Anlamı tekrar yeniden bayrak şeklini değiştirmek zorunda kalınmıştır.

Makedonya Bayrağı Resmi bayrak zemini yine kırmızı renk olarak kalmış ve bu kez bayrağın üstüne altın sarısı ile ortası yuvarlak altın sarısı ve kırmızı renk ile çerçeve içine alınmış daire ve kırmızı sekiz tane altın sarısı ışınla bayarak tamamlanmıştır. Kırmızı sav aşın ve kanın rengi olarak karşımıza çıkarken altın sarısı güneş ise yarınların umudunu ve gelecekte ülkenin daha ileri taşınacağını ve ilerleme kayıt edeceğini simgeleyen renkler olmuştur. 1995 yılından sonra bayrak en son hali ile hale kullanılmakta ve ulusunu göklerde temsil etmektedir. Ülke bağımsızlığın ilan etti zaman Türkiye Makedonya olarak ülkenin adını kabul ederken Birleşmiş Milletler ülkeyi 1993 yılında Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti olarak kabul etmiştir.

1944 yılında Sosyalist Cumhuriyetin yönetiminde olduğu dönemlerde kullanılan ülke bayrağı ise yine kırmızı zemin ve göndere çekilen kısımda tam sola gelen yerde ise beşgen altın sarısı bir yıldız kullanılmıştır. 1992 yılında ilk bayrak yine kırmızı zemin ve sekiz tane uzun ışın ve sekiz tane kısa ışının altın sarısı renk ile işlendiği güneş figürü kullanılmıştır. Makedonya Bayrağı Açıklaması ile bayrak kanunu ile bayrak boyutları ve renklerinde oynama yapılamaz. Yazılı ya da s özlü hakaret edilemez ve yırtılamaz kötü amaçlar uğuruna kullanılamaz. Bayraklar her zaman saygı hak ederler. Her ülke kendini bayraklarında kullandıkları simgeler ile kendilerini ifade ediyor çünkü.

Mikronezya Bayrağı

Maldivler Bayrağı