Malezya Bayrağı Açıklaması

 

Malezya bayrağı ilk kez 1957 yılında kabul görmüş bir bayrak olup o yıllarda İngilizlerin himayesinde olan ülke bayrağı olarak ülke bayrağı o zaman on bir çizgi ve on bir yıldızdan oluşmuştur.  Bugünkü tasarımı ise daha çok tercih edilerek ve yeni kurulan Malezya hükümeti tarafından kabul gererek göndere çekilmiş bir bayraktır. Bayrak daha çok Amerika bayrağı esinlenerek hazırlanmış ve bayrak da tam on dört şeritten oluşan ve beyaz ve kırmızının kullanılmıştır. Bayrağın göndere gelen ve sol köşesine yerleştirilen mavi içinde altın sarısı hilal ve etrafına on dört adet ışın yayan güneş sembolü yerleştirilmiştir. Malezya Bayrağı Anlamı rengi ve tasarımı ile çok konuşulmuştur.

Malezya Bayrağı Resmi bayrak da yer alan on dört çizgi Malezya Federasyonunu oluşturan on dört ülkeyi temsil etmektedir. Bayrağın şeritlerini eşit olması ise tüm Federasyona bağlı bölgelerin eşit dağılımı olduğunu ve barışın ve geleceğin eşit olarak korunacağı anlamında olmuştur. Mavi renk ise Malezya halkının geleceğini ve refahını simgelemek için bayrağa yerleştirilmiştir. Mavinin üstünde yer alan altın sarısı hilal İslam dini temsil ederken on dört tane ışın yayan güneş ise Malezya kraliyet rengi olup bayrağa yerleştirilmiş ve geleneklerine hala bağlı yaşadıklarını ifade etmektedir. Malezya halkı tarafından da şanlı şeritler olarak da ifade edilmektedir.

Bayrağa daha sonra eklene devlet arması ise sadece milli bayramlarda ve özel törenlerin olduğu zamanlarda kullanılmakta ve yine devlet armasında ülkelerini temsilen yerleştirilen simgeler bulunmaktadır. En üstte yine sarı renk ile işlenmiş İslam ve on dört ülkeyi temsile eder güneş islenmişken onun altında sürekli yanan özgürlük meşalesi ve armada sol köşede palmiye ağacı ve denize kıyılarını simgelenmişken sol köşede ise ormanları gösteren ağaçlar konumlandırılmıştır. En alt köşede ise yonca ve ülkede yetişen kuşları ifade eder siyah kartal yerleştirilmiş armayı sağlı sollu efsanevi Benay Kaplanı korumaktadır. Malezya Bayrağı Açıklaması bayrak bugünkü hali ile hala kullanılmakta ve gönderde gereken manevi saygı ve sevgiyi alarak ülkesini temsil etmektedir.

Maldivler Bayrağı

Mali Bayrağı