Mali

Mali Bayrağı Açıklaması

 

Mali bayrağı Mart 1961 yılında resmi olarak kabul edilmiş ve göndere çekilmiştir. Mali ülkesi uzun yıllar Fransa’nın sömürgesi olarak kalmış ve bağımsızlığını aldıktan sonra kendi ülkesinin bayrağını tasarlarken Fransa bayrağının dikey şeklini temel alarak hazırlanmış ve bayrakta kullanılan renkler ise Pan- Afrika renkleri olarak kabul edilmiştir. Bayrak da üç renk kullanılmış ve u renkler sırası ile yeşil, sarı ve kırmızı olarak dikey eşit şeritler halinde bayrağa yerleştirilmiştir. Bayrağın göndere gelen bölümüne yerleştirilen yeşil dikey renk ülkenin doğasını ve yeşilliklerin temsil etmesi için bayrağa yerleştirilmiş. Mali Bayrağı Anlamı ortada kalan sarı renk ise ülkenin yer altı zenginliklerini temsil etmektedir.

Mali Bayrağı Resmi bayrağın dalgalanan kısmına denk gelen kırmızı renk ise ülkenin bağımsızlığın almak için döktüğü kanları ve gelecek umutları temsil etmekte ve bayrak şu ana kadar birkaç kez değişime uğramış ve bugün son olarak bu şekilde kabul edilmiştir. 1959 yıllarında Fransa’nın sömürgesinde olduğu dönemlerde ise mali bayrağı ana renkleri aynı kalırken bayrağın tam ortasında yer alan sarı renk üzerine siyah çizgi bir adam yerleştirilmiştir. 1960 yılına kadar kullanılan bu bayrak daha sonra yerini yatay çizgilerin oluşturduğu bir bayrağa bırakılmıştır. Diğer bayraklara benzerlikler gösteren bayrağın renklerinde bu defa üç tane siyah beşgen yıldız bayrağın ortasında bulanan sarı zemine yerleştirilmiş ve Afrika Kıtasını temsil ettiğini göstermiştir.

Gana ve Gine ülkeleri ile oluşturdukları Afrika Devletler Birliği üyesi olarak bu bayrak kullanımmış ama birliğin ömrü çok kısa sürdüğü için Mali ülkesi 1962 yılında şimdi kullandığı bayrağı resmi bayrak olarak kabil etmiş ve göndere çekerek bu bayrağın resmi olarak bayrak kanun ile yeni düzenlemeler yaparak resmileştirmişlerdir. Mali Bayrağı Açıklaması ile kendi ülkesini simgeleyen renkleri kullanmışlardır. Daha sonra oluşturulan devlet armalı bayrakları sadece özel törenlerde ve devlet adamlarını karşılamak için kullanmaya başlamışlar ve bayrak bugün mali ülkesini ve ulusunu temsil etmek üzer görevliler tarafından göndere çekiliyor ve yine görevlileri tarafından en ufak bir bozulmada yerine hemen yenisi ile değiştiriliyor.

Malezya Bayrağı

Malavi Bayrağı